Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

W czwartek, 5 marca 2020 r. odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika, w której brali udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Tego dnia zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Głównym celem tego wydarzenia było rozbudzenie u pierwszoklasistów nawyku korzystania z biblioteki i wypożyczania książek oraz uświadomienie wartości i korzyści wynikających z czytania.
Na początku uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Zaczarowany pociąg” przygotowane przez uczniów klasy IVA i VA pod kierunkiem p. A. Gołofit. Oprawą artystyczną imprezy zajęła p. Monika Głuchowska, która wykonała dekoracje i rekwizyty. Niezwykle pomocna była również p. M. Wojtaszek. W inscenizacji młodzi aktorzy wystąpili w pięknych, kolorowych kostiumach przygotowanych przez rodziców. Wcielając się w znane postacie bajkowe wprowadzili widzów w baśniowy klimat. Wszyscy mogli zobaczyć Czerwonego Kapturka, Wilka, Kopciuszka, Pszczółkę Maję, Smerfy, krasnoludki oraz inne postacie biorące udział w przedstawieniu. Występ uczniów znalazł wielkie uznanie wśród publiczności, które zaowocowało na koniec gromkimi brawami. Dzieci miały również możliwość wykazania się znajomością bohaterów baśniowych.
Kolejnym elementem imprezy było złożenie postanowienia, że uczniowie będą przyjaciółmi książek i zobowiązują się do ich czytania oraz dbania o estetykę. Książki bowiem są pomocne w nauce i pracy, uczą miłości do ludzi i Ojczyzny oraz wskazują drogę do każdego celu.
Punktem kulminacyjnym uroczystości był moment pasowania, którego dokonała pani Dyrektor – Monika Kuśmierz pięknym egzemplarzem książki „Dekalog dla Polaków”, dotykając ramienia każdego ucznia i wypowiadając słowa „Pasuję cię na czytelnika biblioteki szkolnej”. Książka ta dostąpiła takiego honorowego zaszczytu z tego względu, że dotyczy ona naszego patrona szkoły – świętego Jana Pawła II.
Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, listy do rodziców zachęcające do wspólnego czytania wartościowych książek i współpracy z biblioteką oraz kolorowanki zaprojektowane przez p. B. Leksowską i p. B. Żuber.
Fotorelacja p. Danuta Niezgoda