Historia Polski w pieśni zaklęta

W dniu 15 listopada 2018 r. w naszej szkole miała miejsce szczególna uroczystość. „Historia Polski w pieśni zaklęta” – tak brzmiało hasło spotkania, dzięki któremu mury „Szóstki” wypełniły dźwięki najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych. Zbieżność daty z niedawno obchodzoną rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była nieprzypadkowa. Mieliśmy bowiem ogromny zaszczyt gościć przedstawiciela Związku Piłsudczyków RP  generała brygady Jerzego Cichockiego z Małżonką, panią Wandą Cichocką. Swoją obecnością zaszczycili nas także Pan Hubert Trukan, Przewodniczący Rady Rodziców przy PSP6 oraz delegacje kraśnickich szkół podstawowych z opiekunami.

Myślą przewodnią spotkania były słowa wybitnego polskiego etnografa, Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć”. Nie mogło więc zabraknąć „Roty” czy „Marsza I Brygady”, ale też utworów związanych z okresem I i II wojny światowej, czy historią najnowszą, jak „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Ze szczególnym wzruszeniem zebrani wykonali „Mazurka Dąbrowskiego” w asyście pocztu sztandarowego Szóstki.

Wszyscy uczestnicy otrzymali kotyliony oraz okolicznościowe śpiewniczki przygotowane przez organizatorów. W czasie tegorocznej edycji projektu nastąpiło także rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego pod hasłem Alfabet Współczesnego Patrioty, którego głównym organizatorem była p. Małgorzata Panek. Komisja konkursowa wyłoniła ośmiu laureatów, a ich prace utworzyły Księgę Młodego Patrioty. Znalazły się w niej prace uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6. Księga zostanie przekazana na ręce Burmistrza Miasta Kraśnik, jako dar uczniów szkół podstawowych Miasta Kraśnik z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Historia Polski w pieśni zaklęta nie tylko przypomniała najważniejsze daty w historii naszego narodu, ale przede wszystkim pozwoliła pieśnią radośnie zamanifestować młodzieńczy patriotyzm. Na zakończenie organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników, współfinansowany ze środków w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Kraśnik.

Organizatorzy imprezy: Izabela Zdyb, Bożena Leksowska i Jadwiga Marzec, serdecznie dziękują wszystkim za wspólne patriotyczne śpiewanie i zapraszają do Szóstki za rok na kolejną, czwartą edycję „Historii Polski w pieśni zaklętej.”

piesni.JPG