Wystawa: Zawsze w biegu. Jan Rodowicz "Anoda

W dniach 28.11.2018 r – 17.12.2018 r. w naszej szkole będzie można podziwiać wystawę sprowadzoną z Muzeum Powstania Warszawskiego z Warszawy. Wystawa nosi tytuł „Zawsze w biegu. Jan Rodowicz "Anoda” i ma na celu popularyzację wartości wyznawanych przez Powstańców Warszawskich, upowszechnienie wiedzy o polskich bohaterach takich jak Jan Rodowicz „Anoda” oraz stwarza możliwość do rozmów o bohaterstwie i patriotyzmie w XXI wieku.

Jan Rodowicz „Anoda” był bohaterskim Powstańcem, ale przed wszystkim polskim patriotą. Należał do słynnej „Pomarańczarni” czyli 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej przy Gimnazjum im. Stefana Batorego. Tam poznał członków Szarych Szeregów m.in. Zośkę, Alka czy Rudego. Działał w konspiracji w Szarych Szeregach. Angażował się w akcje przeprowadzone przez Organizację Małego Sabotażu „Wawer” m.in. kolportował ulotki, zrywał flagi hitlerowskie i wywieszał polskie, pisał na murach odezwy do rodaków sygnowane znakiem Polski Walczącej. Brał udział w akcjach Grup Szturmowych. Imponował kolegom spokojem, precyzją działania i odwagą. Wyniósł rannego „Alka” z pola bitwy. „Anoda” był zastępcą dowódcy Batalionu „Zośka” podczas Powstania Warszawskiego. Był wiele razy ranny, w 1945 opuścił szpital z orzeczeniem o niepełnosprawności w 81 %, mimo tego został inicjatorem utworzenia Archiwum Batalionu „Zośka”. Zachęcał innych do odszukania materiałów historycznych dotyczących oddziału i tworzenia relacji z czasów wojny. Sam również utrwalił swoje wspomnienia. Organizował pogrzeby poległych kolegów. W wigilię 1948 został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego a 7.01.1949 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Miał 26 lat.

Cechowała go niezłomność zasad, pracowitość i konsekwencja działania. Muzeum Powstania Warszawskiego ustanowiło Nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody”, która jest wyróżnieniem dla „powstańców czasu pokoju” – ludzi, którzy nie muszą walczyć z bronią w ręku w obronie podstawowych wartości lecz mogą się wykazać bohaterstwem i odwagą w czasach pokoju.

Więcej informacji na temat wystawy, jak również Nagrody im. Jana Rodowicza na stronie: www.1944.pl

wystawa_MPW__5_.jpg