550 ROCZNICA URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA

Dnia 8.12.2023 r. społeczność szkolna klas IV-VIII obejrzała przedstawienie o Mikołaju Koperniku przygotowane przez uczniów z klasy VIB pod opieką Pani Edyty Bryndzy. Aby przybliżyć postać jednego z najwybitniejszych Polaków w przedstawieniu pojawiło się wiele faktów z życia Mikołaja Kopernika. Można było dowiedzieć się, że Mikołaj Kopernik dokonał największego w dziejach odkrycia kosmicznego, nie mając teleskopu bo jeszcze go nie wynaleziono. Był lekarzem, astronomem, matematykiem, prawnikiem, miłośnikiem i znawcą dzieł sztuki, politykiem, ekonomistą, kanonikiem. Odkrywał w świecie finansów prawa, które obowiązują do dziś. Wyjeżdżał z tajnymi misjami dyplomatycznymi do Krzyżaków, bronił Olsztyna bardzo skutecznie. Opracował nowoczesny kalendarz oraz mapy Polski. Ale najważniejsza była dla niego praca w obserwatorium astronomicznym, gdzie nocami obserwował niebo i pisał swoje dzieło „O obrotach ciał niebieskich”, które rozsławiło go na cały świat. Warto zapamiętać, że Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię…”

W przedstawieniu wzięli udział: Wojciech Albin, Jakub Jachura, Aleksandra Janczarek, Zuzanna Jurkowska, Pola Knap, Borys Kozłowski, Maria Kumanowicz, Maja Sokal, Roksana Stępień, Aleksandra Wit, Antonina Włodarczyk, Miłosz Wojcieszkiewicz, Alan Zięba.

Brawo dla „aktorów”!

Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika odbyły się też konkursy szkolne. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o Mikołaju Koperniku, a także pomysłowością w wykonaniu plakatów. Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Radę Rodziców a uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas przedstawienia o Mikołaju Koperniku.

Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku

Grupa wiekowa IV-VI