strona główna  -   dane kontaktowe  
drukuj


Katalog online
umożliwiający przeszukiwanie książek
i innych zbiorów biblioteki
B I B L I O T E K A

14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg

AKTUALNOŚCI
ROK SZKOLNY 2021/2022


ksi1.png


 

„Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem”.
Jan Wiktor

 


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

Poniedziałek – 8.00 – 16.00

Wtorek – 7.00 – 16.00

Środa – 8.00 – 16.00

Czwartek – 7.30 – 16.00

Piątek – 7.00 – 16.00


ZASADY ZACHOWANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W OKRESIE PANDEMII COVID-19:

1. Biblioteka szkolna jest otwarta dla uczniów codziennie od poniedziałku do piątku zgodnie z terminami i godzinami zamieszczonymi na drzwiach biblioteki.

2. Wchodząc do biblioteki uczniowie  zakładają maseczkę ochronną zakrywającą usta i nos i dezynfekują przy wejściu ręce. 

3.  Wszyscy wchodzący do biblioteki kierują się w stronę oznaczoną strzałką z napisem ,,brudna droga", a wychodzą zgodnie za strzałką z napisem „czysta droga”.

4. Nauczyciel bibliotekarz pracuje w środkach ochrony osobistej.

5. W bibliotece mogą przebywać jednocześnie 2 osoby, z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Do bibliotekarza podchodzi jedna osoba.

6. Uczniowie nie mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki. Książki z półek zdejmuje  i podaje uczniowi nauczyciel - bibliotekarz.

7. Zwracane przez czytelników książki bibliotekarz odkłada do pojemnika.

8. Książki po zdjęciu z ewidencji są odkładane, gdzie przez 2 dni poddawane są tzw. kwarantannie bibliotecznej, zanim można je będzie bezpiecznie wypożyczyć innym czytelnikom.

9. Uczniowie nie mogą korzystać z komputerów w bibliotece szkolnej.

10. Przynajmniej raz na godzinę odbywa się wietrzenie pomieszczeń bibliotecznych oraz dezynfekcja powierzchni (klamki, blaty).

sz.png


cz4.png
BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA CAŁOROCZNY KONKURS

NA NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 

„CZYTELNIK Z PASJĄ”


REGULAMIN KONKURSU:

1. Do udziału w konkursie zachęca się wszystkich uczniów kl. 1-8.

2. Wymagane – systematyczne wypożyczanie i czytanie książek przez cały rok szkolny.

3. W czerwcu 2022 r. spośród uczniów, którzy będą najaktywniejsi zostanie wybrana PIERWSZA DZIESIĄTKA , a spośród niej – „NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU 2021/2022” z kl. 1-3 oraz 4-8.

4. Wybrani uczniowie otrzymają na koniec roku szk. nagrody książkowe i dyplomy.

5. Ocenie konkursowej podlega aktywność i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem jest:
a)  liczba wypożyczonych książek,
b) terminowość oddawania książek przez czytelnika,
c) dbałość czytelnika o wypożyczone książki,
d) kultura zachowania ucznia na terenie biblioteki.

6. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w czerwcu 2022 r.

7. Zwycięzcy konkursu (z klas 1-3 i 4-8) otrzymają nagrody oraz dyplomy.


Zachęcamy do udziału i życzymy wytrwałości i satysfakcji z czytania.


cz.jpg

sz.png

k_1.jpg

UWAGA UCZNIOWIE KLAS 1 – 3!

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA WAS
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM 

„MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY” 

 

CELE KONKURSU:

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,

- rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej,

- promocja działalności biblioteki szkolnej.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

- Konkurs polega na wykonaniu ilustracji przedstawiającej ulubionego bohatera/bohaterów dowolnej książki dla dzieci. 

- Praca może być wykonana dowolną techniką w formacie A4 lub większym.

- Praca musi być wykonana indywidualnie i samodzielnie.

- Praca powinna być podpisana (na odwrotnej stronie): imię, nazwisko, klasa. Należy również podać tytuł książki oraz nazwać bohatera.

- Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 22 października 2021 r.

- Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb organizatora oraz umieszczenia wizerunku dziecka na stronie www szkoły i  w zakładce Biblioteka.

KRYTERIA OCENY:

Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: kl. 1, kl. 2, kl. 3.

Brane będą pod uwagę:

- estetyka wykonania,

- samodzielność pomysłu i wykonania,

- zgodność z tematem,

- oryginalność pracy.

Wyróżnione prace zostaną nagrodzone.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konkursie.

sz.png

WRZEŚNIOWE ROCZNICE


Wo1.jpg


1 września 1939 r.
 wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczypospolitej. II wojna światowa stała się faktem. To tragiczne wydarzenie było wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą Adolfa Hitlera a ZSSR Józefa Stalina. Adolf Hitler stawiał zniszczenie Polski za jedno z najważniejszych zadań. Jego plan dotyczył także ludności cywilnej, wobec której miały być stosowane nawet najbardziej brutalne środki represji. Wojna totalna zakładała użycie lotnictwa, czołgów i artylerii w niespotykanej wcześniej skali.

 O godzinie 4:35 Niemcy zbombardowali bestialsko Wieluń, 10 minut później pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował strażnicę polską na Westerplatte. Niemiecki plan przewidywał wojnę błyskawiczną, opartą na potędze armii stworzonej wbrew ustaleniom Traktatu Wersalskiego.  Sześcioletnia II wojna światowa pochłonęła 60 mln ofiar. Zginęło 6 mln polskich obywateli.

Polecamy strony internetowe:

- Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny św.     kliknij TUTAJ 

- Portal IPN– „Polskie miesiące”  - wrzesień 1939   kliknij TUTAJ

-  Portal edukacyjny IPN – 1września 39.pl  poświęcony Kampanii Polskiej 1939 r. Na stronie: kalendarium wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, kalendarium kampanii wrześniowej na ziemiach polskich, krótka historia syntetyczna, wybór dokumentów, relacje świadków, galeria zdjęć, fragmenty filmów, gra edukacyjna   - kliknij TUTAJ    

-  Portal wrzesień39.waw.pl   to multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia miasta między 15 sierpnia, na dwa tygodnie przed wybuchem wojny, a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 roku  -  kliknij TUTAJ

- Baza zeznań Instytutu Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego „Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Opublikowane są tu relacje świadków – obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.  Wszystkie dokumenty pochodzą z archiwum IPN   -  kliknij TUTAJ

- „Niezwyciężeni”- film animowany poświęcony heroicznej walce Polaków o odzyskanie wolności 1939-1989. Po jego obejrzeniu widzowie kierowani będą na specjalnie przygotowaną stronę internetową, która pozwoli im pogłębić prezentowaną w filmie historię i poznać losy prawdziwych bohaterów   -  kliknij TUTAJ

 

Wo2.jpg


Kolejną tragiczną datą był 17 września 1939 roku.

Łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. 

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego.  Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.


Ciekawe strony:  

- Portal edukacyjny IPN – 1września 39.pl    kliknij TUTAJ

- Strona internetowa Przystanek Historia   kliknij TUTAJ

„17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy…” 

Więcej na stronie kliknij TUTAJ


sz.png

SPOTKANIA Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ


Drodzy Czytelnicy!

Po wakacyjnej przerwie kontynuujemy cykl Spotkań z ciekawą książką.

Mamy nadzieję, że zamieszczane w nim recenzje  pozwolą w dokonaniu właściwych wyborów i zachęcą do częstego kontaktu z książką. 


M2.jpg   M3.jpg

M4.jpg  M5.jpg


Wakacje  już za nami. Pozostają wspomnienia podróży, plaży z ciepłym piaskiem, pysznych gofrów ze śmietaną, lodów  dla ochłody i słodkiego lenistwa. Kiedy więc nadchodzą jesienne chłody, warto wyruszyć w podróż z nieco zwariowaną rodzinką Mazurskich i przeżyć wraz z nimi wspaniałe przygody oraz poznać ciekawe miejsca.

Okazją ku temu może być lektura książki „Mazurscy w podróży” autorstwa znanej i lubianej pisarki,  Agnieszki Stelmaszyk. Jej twórczość skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży.

Seria, opowiadająca o perypetiach szalonej rodzinki podróżującej w czasie wakacji samochodem po różnych zakątkach Europy, składa się z czterech książek. W każdej z nich Mazurscy  przebywają w innych miejscach.  Oczywiście nie obędzie się bez mnóstwa zakręconych przygód, wśród których można znaleźć  zabawne, ale i mrożące krew w żyłach. Grono podróżujących tworzą jedenastoletni Jędrek, jego  rodzice, kuzynka Marcela oraz niezwykle energiczna i żywotna -  babcia Bunia.  Obraz rodziny został przedstawiony w sposób realistyczny, ale nie brakuje w nim humoru i anegdotek.

Poza  tym książka stanowi bogate źródło wiedzy.  Bohaterowie zwiedzają bowiem autentyczne miejsca, które są doskonale opisane. Każda z przygód kończy się zbiorem krótkich ciekawostek historycznych i geograficznych. Znaleźć tu można również wiele pięknych zdjęć z opisywanych miejsc.

Tę książkę czyta się naprawdę z ogromną przyjemnością, tym bardziej, że pojawia się w niej również wątek kryminalny i nawet romansowy.

Tak więc podróżujmy z Mazurskimi po różnych zakątkach Europy i przeżywajmy wspólnie z nimi przygody. To idealna lektura dla młodych, ciekawych świata  odkrywców.

 

 *************************************************************************


W.jpg


Wrzesień to miesiąc, w którym miały miejsce tragiczne wydarzenia w historii naszego państwa.

Warto więc zagłębić się w lekturę utworów związanych z problematyką II wojny światowej. Godną polecenia jest książka z serii „Ale historia…Ta potworna wojna”.Ale historia..." to genialna seria historyczna z barwnymi postaciami i najlepszym nauczycielem historii Panem Cebulą. Tym razem siódmy tom przygód znanych bohaterów,  pod przewodnictwem Witka, zabiera bohaterów w czasy II wojny światowej. Ich celem jest sprawdzić, jak udało się pokonać Hitlera i zakończyć konflikt.

Grupa przyjaciół ma przy tym wiele innych przygód m.in. udaje im się zapobiec kradzieży obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”. Niestety uczniowie nie mają wpływu na bieg historii. Na własne oczy widzą zniszczoną przez naloty stolicę czy płonący Zamek Królewski. Poznajemy działalność Ireny Sendlerowej czy Janusza Korczaka.
Autorka, Grażyna Bąkiewicz podjęła trudny temat, ale pokazała go w prawdziwy sposób. W porównaniu do poprzednich części nie ma tu tak dużej dawki humoru, jednak książka, dzięki dobrze skonstruowanej fabule jest niezwykle interesująca. Młodzi czytelnicy dostają ciężką lekcję historii, ale w bardzo przystępny sposób.
Całość opatrzona została komiksowymi ilustracjami, które ożywiają tekst i czynią go jeszcze bardziej atrakcyjnym
Ta  książka to wspaniałe uzupełnienie lekcji historii. Przenosimy się w czasy II wojny światowej, uczymy się śpiewać zakazane piosenki i poznajemy ciekawe fakty historyczne.. Warto więc do niej zajrzeć.


 *************************************************************************

sz.pngROK SZKOLNY 2020/2021
biblioteka3.jpg


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek – piątek: od godz. 8.00 do 16.00

 

  

ZASADY WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK W OKRESIE PANDEMII COVID-19:

1. Uczniowie kl. 1-8  mogą zamówić książki poprzez: 

- katalog online biblioteki szkolnej,
- dziennik elektroniczny,
- pocztę e-mail nauczycieli bibliotekarzy: barbaraz5521@gmail.com  lub leksowska3@wp.pl     

2. Zamówione książki zostaną odłożone na stoliku w przedsionku szkoły.

3. Odbiór zamówionych książek odbywa się w godzinach 8.00 do 16.00.

4. Zwracane książki prosimy zapakować w reklamówkę i opisać, podając na przyklejonej w widocznym miejscu kartce: imię, nazwisko ucznia i klasę. 

5. Zwrotu książek dokonuje się poprzez wrzucenie ich do skrzynki kontaktowej o każdej porze lub też można wejść do przedsionka szkoły i zostawić na stoliku, w godz. od 8.00 do 16.00.


sz.png

NAJLEPSZY CZYTELNIK 

ROKU SZKOLNEGO 2020/2021


Biblioteka szkolna, jak co roku, zapraszała wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie – NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU w kategorii klas 1-8. W tym roku szkolnym, tytuł ten uzyskał 

uczeń klasy 1b – MIKOŁAJ PYRZYNA. 

Mimo lockdownu i wynikających z tego powodu trudności, wypożyczył i przeczytał 72 książki. Jest to bardzo wysoki wynik, dlatego też gratulujemy mu tego sukcesu. 


Naj._czyt._r..jpg

Brawo Mikołaj!

 

PIERWSZA DZIESIĄTKA NAJAKTYWNIEJSZYCH CZYTELNIKÓW:

1.  Mikołaj Pyrzyna – 1 b - 72 wypożyczonych książek

2. Julia Rybak – 3 c – 64

3. Karolina Witek – 1 a - 64

4. Antonina Włodarczyk – 3 a - 52

5. Franciszek Wojciechowski – 3 c - 51

6. Aleksandra Włodarczyk – 1 c - 50

7. Natalia Grzechuła –  2 c - 50

8. Maksymilian Bury – 3 c - 48

9. Jakub Oszust – 3 c - 47

10. Roksana Stępień – 3 a - 47


Gratulacje! 

Nagrody i pamiątkowe dyplomy w/w uczniowie otrzymają na koniec roku szkolnego.

sz.png

czg.jpg


W maju tytuł 
„CZYTELNIKA MIESIĄCA” zdobyła

JULIA RYBAK – klasa III c  33 wypożyczonych książek

 

Gratulujemy naszej najlepszej czytelniczce!

Uczniowie z wysokim wskaźnikiem czytelnictwa w maju:

Jakub Oszust III c  - 32

Karolina Witek I a - 26

Franciszek Wojciechowski III c - 25

Mikołaj Pyrzyna I b - 18

Natalia Grzechuła II c - 17

Maksymilian Bury III c - 15

 Brawo dla wyróżnionych uczniów!

sz.png

FINAŁ 

POWIATOWEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO 

„CZYTANIE NIE BOLI!”


Uroczyste rozstrzygnięcie XI edycji konkursu odbyło się 27.05.2021 r. w Starostwie Powiatowym w Kraśniku. Finał został zorganizowany przez Dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. 

Z przyjemnością informujemy, że z naszej szkoły zostały nagrodzone 3 uczennice:

PRACE PLASTYCZNE I FOTOGRAFICZNE: KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-III

II MIEJSCE: KAROLINA WITEK – KL. I A (opiekun: p. A. Rostek, p. K. Misztal)

WYRÓŻNIENIE: EMILIA MADEJ – KL. III B (opiekun: p. B. Oszust, p. D. Siebielec)


PRACE PLASTYCZNE I FOTOGRAFICZNE: KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-VIII      

WYRÓŻNIENIE: WANESSA KUŁAGA – KL. IV B


Serdecznie gratulujemy!

Organizatorami I etapu konkursu w naszej szkole byli nauczyciele bibliotekarze.  


     
 

 
                    

         sz.png

 

18 MAJA

DZIEŃ PATRONA

101 ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY – ŚW. JANA PAWŁA II


Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, a zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i głęboką wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. 

16 października 2006 roku, w rocznicę wyboru na papieża Stolicy Apostolskiej - Jan Paweł II został patronem naszej szkoły, z czego jesteśmy bardzo dumni. W tym roku uroczyście obchodzimy 101 rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka. 

Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej materiałami, zawierającymi ważniejsze informacje i ciekawostki z Jego życia i pontyfikatu:


„Karol Wojtyła – nasz Papież” 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa  


Życie i pontyfikat Jana Pawła II. Koncert z okazji 100- lecia urodzin św. Jana Pawła II.  TVP VOD 

  Uderzą w pasterza, a rozproszą się owce - reportaż w 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II

Film edukacyjny "Jan Paweł II - Papież Młodych" (PJM)     

Jest to jeden z wielu cykli filmowych biografii św. Jana Pawła II, przygotowanych  przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie z myślą o uczniach oraz nauczycielach szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do wykorzystania na lekcjach religii lub wychowawczych.

„Dobry, święty człowiek - Jan Paweł II” -  film zrealizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek w Krakowie   

Jan Paweł II - prezentacja dla młodszych dzieci      

Film animowany  - Jan Paweł II Historia Papieża  

Świadkowie pontyfikatu   

Abp Mieczysław Mokrzycki - sekretarz Jana Pawła II opowiada o Papieżu. 


WAŻNE PRZESŁANIA:

SŁOWA JANA PAWŁA II

Instytut Dialogu JPII prezentuje materiały wideo z wystąpień Jana Pawła II skierowane do różnych grup społecznych podczas licznych pielgrzymek. Materiały pochodzą z archiwum TVP Kraków.   


JAN PAWEŁ II O OJCZYŹNIE:

To jest moja matka, ta ziemia! 

To jest moja matka, ta Ojczyzna! 

To są moi bracia i siostry! 

I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, 

zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć!” 

3 czerwca 1991r. lotnisko w Masłowie, k. Kielc


Z całą homilią Jana Pawła II można zapoznać się – kliknij TUTAJ    

lub odsłuchać fragment – kliknij TUTAJ 

 „Kiedy Jan Paweł II 19 sierpnia 2002 r. opuszczał swój kraj, powiedział: 

Ojczyzno moja kochana, Polsko, […] 

Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna!”    

Więcej – Przystanekhistoria.pl   


JAN PAWEŁ II W OBRONIE ŻYCIA:

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać 

– oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”     

(Evangelium vitae)

Jan Paweł II obrońcą życia   

Jan Paweł II DEKALOG - V przykazanie. Nie zabijaj. 

Paweł Bębenek - Oratorium Matins for the Unborn Jutrznia dla Nienarodzonych  


JAN PAWEŁ II O PRACY:

„Bo praca, jak uczył niezapomniany kardynał Stefan Wyszyński, ma dwa cele: „Udoskonalenie rzeczy i udoskonalenie człowieka pracującego... ma być tak wykonywana, by w jej wyniku człowiek stawał się lepszy” (Duch pracy ludzkiej). Dzieje się tak, gdy realizowana jest rada św. Pawła: „Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi, świadomi, że od Pana otrzymacie dziedzictwo jako zapłatę” (Kol 3, 23-24)”. Źródło cytatu: ZiBaTePa

Homilia z Mszy św. dla rodzin w Szczecinie – 11.VI.1987

Praca i relacje nadają sens życiu  

W 101 rocznicę urodzin Jana Pawła II CentrumJP2 przygotowało „szereg publikacji i materiałów audiowizualnych eksponujących te momenty z biografii młodego Karola, które wpłynęły na jego postawę i ukształtowały nauczanie Jana Pawła II (…), czym dla niego była praca oraz jak podejście do pracy i doświadczenie młodego Karola Wojtyły wpłynęło na nauczanie papieża Jana Pawła II.”


PIELGRZYMKI JANA PAWŁA II DO POLSKI

Film „Pielgrzym” - Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny - 2-10 czerwca 1979 r.    

Śladami pielgrzymek papieskich w okresie PRL       

Papieskie pielgrzymki w PRL  

Książka w formacie pdf pod redakcją Wojciecha Polaka, Jakuba Kufla i Przemysława Ruchlewskiego.


JPII_4.jpg

JAN PAWEŁ II - ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY 

Film Piotra Kota przypomina najważniejsze, najbardziej radosne wypowiedzi papieża Polaka podczas pielgrzymek do Ojczyzny.


RODZINA JANA PAWŁA II:

„By rodzina była silna Bogiem, a kraj był silny rodziną, zdrową fizycznie i moralnie”.

 Homilia z Mszy św. dla rodzin w Szczecinie – 11.VI.1987


Reportaż: Rodzice Jana Pawła II 

Pierwszą szkołą świętości Jana Pawła II był dom rodzinny. Reportaż odpowiada na pytania o atmosferę jaka panowała w domu Wojtyłów oraz o to kim byli rodzice Świętego z Wadowic.

Rodzina Wojtyłów 

Kim była Emilia Wojtyłowa wzruszający fragment książki pt: „Matka Papieża”  

Karol Wojtyła senior – „Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać...”

Więcej - Niezwykły ojciec papieża  oraz kliknij TUTAJ    

Uroczyste rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców Jana Pawła II

Edmund Wojtyła:

Film „Brat papieża” to fabularyzowany dokument przybliżający sylwetkę Edmunda Wojtyły – starszego brata Karola Wojtyły.


RODZINA SZKÓŁ JANA PAWŁA II  

https://rodzina.org.pl/

Strona internetowa, na której zamieszczona jest baza wszystkich szkół noszących imię Jana Pawła II (w tym i nasza „Szóstka”) oraz wiele różnych informacji.


STRONY INTERNETOWE 

POŚWIĘCONE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II

Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich 

Baza zawiera wszystkie encykliki i adhortacje Jana Pawła II, przemówienia i orędzia Papieża z okazji kolejnych Światowych Dni Młodzieży oraz homilie i przemówień z pielgrzymek do Polski - wraz z dodanym szczegółowym indeksem pojęć.   

Dom rodzinny Jana Pawła II – Muzeum w Wadowicach  

Wirtualna paczka edukacyjna z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II   

Małopolski Serwis Obchodów Urodzin Jana Pawła II

Specjalny serwis, który przybliża postać papieża Jana Pawła II poprzez różne informacje, video, fotogalerie, wirtualny spacer: Małopolska św. Jana Pawła II, serwis dla najmłodszych  - DLA DZIECI, Sanktuarium Jana Pawła II, Kraków Karola Wojtyły, Miejsca Pamięci, Wielka Księga Świadectw.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Promuje oraz twórczo rozwija duchowe i naukowe dziedzictwo Ojca Świętego. Jest organizatorem koncertów, imprez masowych, produkcji i projekcji filmowych. Prowadzi programy dla dzieci i młodzieży: warsztaty edukacyjne, lekcje tematyczne, olimpiady, gry miejskie i konkursy…    

FRANCISZKAŃSKA 3

Portal, na którym w zakładce JAN PAWEŁ II znajduje się wiele ciekawych materiałów.    

Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się! w Krakowie 

jako wotum dziękczynne wiernych za pontyfikat Ojca Świętego. Jest Jego symbolicznym ziemskim domem. Tworzą go: Sanktuarium  św. Jana Pawła II Wielkiego, Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Konferencyjne, Wieża Fatimska, Dom Pielgrzyma, a także zrekultywowane tereny zielone.

Portal JP2online               

Na portalu znajdują się dokumenty archiwalne, materiały audiowizualne, teksty związane z Janem Pawłem II. Projekt jest realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Serwis został otwarty w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Centrum Myśli Jana Pawła II
 

Warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata.

jp2.tvp.pl 

Serwis internetowy przygotowany przez Telewizję Polską. To najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II, która powstała dzięki unikalnym zbiorom archiwalnym TVP.
 

Szlaki Papieskie   

 Fundacja dokumentuje i opisuje miejsca odwiedzane przez ks., bp., kard. Karola Wojtyłę, oraz opisuje i wytycza na podstawie dokumentów trasy turystyczne, które przeszedł na terenie Polski. 

Artykuły z miesięcznika L'Osservatore Romano na stronach Opoki  


POLECAMY KSIĄŻKI O JANIE PAWLE II

          

sz.png

czg.jpg


W kwietniu tytuł „CZYTELNIKA MIESIĄCA” zdobył

MIKOŁAJ PYRZYNA – klasa I b 31 wypożyczonych książek

Serdecznie gratulujemy!


Przypominamy, że maj jest ostatnim miesiącem,
w którym jeszcze możecie wypożyczać książki i zdobyć nagrodę.
Zapraszamy do biblioteki.

sz.png


        DZIEŃ BIBLIOTEKARZY
                         I BIBLIOTEK – 8 MAJA

                        TYDZIEŃ BIBLIOTEK  8 - 15 MAJA

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), okres, w którym biblioteki wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów.

 Hasło tegorocznej edycji „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie głębokie przesłanie i zaproszenie  szerokich kręgów społeczeństwa do zainteresowania się książką i biblioteką -  miejscem, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a wybór  pozostawia własnej woli i determinacji. Nawiązuje również do bieżącej sytuacji w dobie pandemii i izolacji, ponieważ książkę można znaleźć nie tyko będąc fizycznie w bibliotece, ale również korzystając z  współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej – e-booków i audiobooków. Znajdziesz mnie w bibliotece” także wtedy, gdy odwiedzisz internetową stronę biblioteki i zapoznasz się z jej zbiorami.

Z okazji Święta Bibliotek nasza szkolna biblioteka przypomina o swoim istnieniu i zaprasza do korzystania z jej zbiorów bibliotecznych oraz do  przeglądania materiałów zgromadzonych na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA!

 Zapraszamy!!!  

Nasz patron, św. Jan Paweł II o bibliotece i czytaniu:

 „Biblioteka jest instytucją, która sama swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.”

5_1.gif

„Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze.
Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. 
Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać.”


ZNAJDZIESZ MNIE … W NASZEJ BIBLIOTECE – FOTO-WYSTAWKI:

„Zwierzęta w tytułach książek”„Imiona w tytułach książek”
 „Kolory w tytułach książek”Ciekawostki na temat książek - prezentacja.   
Kliknij TUTAJ

Co ty wiesz o książkach, czyli ciekawostki ze świata pisanego.  Kliknij TUTAJ

Ciekawostki o książkach – od Gutenberga do e-booka. Co można było kupić za jedną książkę w średniowieczu? Kiedy zaczęto numerować strony? Co ma wspólnego czytanie z Alzheimerem? Kliknij TUTAJ

Nietypowe zawody i zajęcia słynnych pisarzy. Kto skończył medycynę, a kto znał się na truciznach?   Kliknij TUTAJ

15 rekordów literackich w pigułce!  Kliknij TUTAJ

17 ZALET KSIĄŻKI

Edukacyjne łamigłówki i zagadki dla dzieci

Wybór cytatów o książkach, czytaniu, bibliotekach i bibliotekarzachkliknij TUTAJ

Darmowe bajki o przygodach elfów  HUMOR BIBLIOTECZNY

               

Spragniony wiedzy czytelnik wpada do biblioteki:

- Ja poproszę jeszcze raz tę książkę z fizyki, którą ostatnio pożyczałem.

- A jaka to była książka?

- No...taka gruba z zieloną okładką... 


sz.png

źródło grafiki: http://lublin.ap.gov.pl/

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga – to symbol państwowości, przynależności i tożsamości narodowej.

Ustanowienie dnia 2 maja świętem,  miało swoje uzasadnienie w historii.  W Rzeczypospolitej Ludowej ten dzień był dniem obowiązkowego zdejmowania, a nie wywieszania flagi.  Postępowano tak z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest obchodzona następnego dnia.

2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Biało- czerwone flagi powiewają na naszych ulicach, budynkach użyteczności publicznej, domach i blokach. W całym kraju odbywają się państwowe uroczystości , artystyczne występy i różnego rodzaju społeczne akcje.

 

Więcej na temat Święta 2 Maja – Archiwum Państwowe w Lublinie. Kliknij TUTAJ   

Święto Flagi – prezentacja youtube (dla młodszych dzieci).  Kliknij TUTAJ

2 Maja Święto Flagi – film youtube.  Kliknij TUTAJ

Święta majowe - 1 Maj - 2 Maj - 3 Maj - Polska - Moja ojczyzna,  film youtube.  Kliknij TUTAJ

 Historia polskiej flagi -   prezentacja youtube SlidePlayer  -  Kliknij TUTAJ  

POLSKA - Moja ojczyzna / Film edukacyjny dla dzieci – kliknij TUTAJ  


sz.png

k.jpg


3 maja obchodzimy Święto Narodowe –  230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która uchodzi powszechnie za jedno z najbardziej chwalebnych wydarzeń w historii Polski; za symbol wysiłków zmierzających do uzdrowienia państwa polskiego i uratowania go przed zagładą. W czasach niewoli Konstytucja stała się przedmiotem dumy - dowodziła, że Polacy potrafią rządzić się sami i zdolni są do podniesienia się z upadku. Tym bardziej lubimy podkreślać jej doniosłość, że była ona pierwszą w Europie, a drugą w świecie, po amerykańskiej, konstytucją pisaną. Choć obowiązywała ona tylko przez rok, ponieważ została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką to jej świętowanie ma bardzo długą tradycję. Rocznica jej uchwalenia była świętowana już pod zaborami, pomimo represji i sprzeciwu zaborców, a także na emigracji.

Po I wojnie światowej, 29 kwietnia 1919 r., Sejm Ustawodawczy uznał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja za święto narodowe. Po II wojnie światowej zostało zniesione przez komunistyczne władze Polski Ludowej. Dopiero Sejm III Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1990 r. przywrócił Polakom ich święto narodowe.

Niech obchodzone święto Konstytucji 3 Maja przypomina nam trudne dzieje naszej Ojczyzny. „Święta miłości kochanej Ojczyzny,

Czują Cię tylko umysły poczciwe!”

Ignacy Krasicki

Pieśń „Hymn do miłości Ojczyzny” znana jest także pod tytułem „Hymn Szkoły Rycerskiej” oraz „Święta miłości kochanej Ojczyzny”. Tekst pieśni powstał w 1774 po gorzkich doświadczeniach związanych z konfederacją barską oraz rozbiorem Polski.

LINK DO UTWORU 


NASZ PATRON, ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II, O KONSTYTUCJI 3 MAJA:

 „Dzisiaj, w dniu 3 maja, w którym Kościół czci Królową Polski, Bogarodzicę, nawiązując do ślubów Jana Kazimierza, równocześnie nasz naród przypomina inne, bardzo doniosłe wydarzenie w swoich dziejach, wydarzenie doniosłe,
wydarzenie równocześnie dramatyczne, ponieważ Konstytucja 3 Maja,
jak wiadomo, była wielkim zrywem w kierunku odnowy społecznej i politycznej Rzeczpospolitej, z tym tylko, że ten wielki zryw przyszedł w momencie agonii społeczeństwa i został zniszczony w znacznej mierze rękami wrogów,
ale także i rękami zaślepionych rodaków.”

r1.jpg          r1.jpg         r1.jpg

„Nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności za to,
że dokum
ent taki stanął u progu ostatnich dwóch stuleci.”

r1.jpg            r1.jpg        r1.jpg

„Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej
w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej
dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego.” 

(Cytaty z książki znajdującej się w naszej bibliotece: „Nauki z polskich dziejów”; seria: Jan Paweł II do Narodu)

Link do strony internetowej, która specjalnie została przygotowana
w związku z 230 rocznicą Konstytucji 3 Maja – kliknij TUTAJ


Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Zamek Królewski w Warszawie proponuje szereg działań w zakresie edukacji związanych z tym doniosłym jubileuszem – kliknij TUTAJ

„Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – film edukacyjny z serii „Ożywione obrazy” zrealizowany z wykorzystaniem obrazu „Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1971, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum   – Warto obejrzeć!   


Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku - film o dokumencie, który powstał w Zamku Królewskim w Warszawie 230 lat temu  
kliknij TUTAJ 


 Muzeum oczami dziecka / Zamek Królewski w Warszawie    


Noc Muzeum po królewsku – wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego     


Portal polskiej pieśni patriotycznej, hymnicznej i wojskowej. Dla każdego z udostępnionych utworów przygotowany został pakiet muzyczno-edukacyjny do samodzielnej nauki  – kliknij TUTAJ  


Piękna PREZENTACJA poświęcona 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez Zespół Szkół w Kańczudze.  


k4_1.jpg


Na dzień 3 maja Kościół katolicki wyznaczył święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W ten sposób cześć dla Najświętszej Maryi Panny połączyła się z pamięcią o wielkim dziele naszych przodków, którzy nie wstydzili się i nie wahali się swoich losów, trudnych zmagań oraz walki o niepodległość w czasach niewoli i wojen powierzać Maryi, Królowej Polski.

„Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. (…) Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.” Więcej informacji – kliknij TUTAJ

Link do pieśni BOGURODZICA

sz.png

23.04.2021 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest  organizowany od 1995 roku . Jego główny cel to  promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir.

„Czytając, nigdy nie czujesz się sam.”

Obecnie, w czasach pandemii koronawirusa, gdy ludzie są zmuszeni spędzać czas w murach własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się najlepszym sposobem na przezwyciężenie poczucia samotności i źródłem wewnętrznej siły.

 W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, zachęcamy czytelników naszej szkolnej biblioteki  do wypożyczania książek  i czytania.

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. /Cyceron/

sz.png

e2.jpg


Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest od 1970 r. Jest to największe na świecie święto ekologiczne. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 1990 r.

Celem tego święta jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dzień ten jest znakomitą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.

Tegoroczne obchody  odbywają się  pod hasłem : 

„PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ.”

Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, więc powinien czuć się odpowiedzialny za nią!

  

EKO-PRZESŁANIA JANA PAWŁA II DO POLAKÓW: 

„Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że to, co tak cieszy oczy i raduje ducha, może ulec zniszczeniu […]. […] to, co najbardziej zagraża stworzeniu i człowiekowi, to brak poszanowania dla praw natury i zanik poczucia wartości życia.”
 
Więcej -  kliknij TUTAJ               

„… człowiek sam stał się niszczycielem środowiska naturalnego. Proces zniszczenia w niektórych regionach już się dokonał, gdzie indziej trwa.”  

Więcej - kliknij TUTAJ      

„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!”   

Więcej - kliknij TUTAJ 

         s.jpg         

 s.jpg      LINKI DO STRON O TEMATYCE PRZYRODNICZEJ     s.jpg
I EKOLOGICZNEJ:

- Portal chrześcijańskich ekologów Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA  - kliknij TUTAJ      

- Strona internetowa edukująca i inspirująca do zmiany nawyków na bardziej proekologiczne. W pakietach edukacyjnych umieszczono materiały przeznaczone do samodzielnej pracy dzieci, dla rodziców i nauczycieli różnych poziomów nauczania  - kliknij TUTAJ      

CENTRA PRZYRODNICZE – linki kierujące do stron internetowych prezentujących ciekawe materiały   przyrodnicze, edukacyjne, informacyjne:

- Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze   kliknij TUTAJ  

- Centrum edukacji przyrodniczej – UJ w Krakowie   -  kliknij TUTAJ          

- Centrum Edukacji Przyrodniczej - Tatrzański Park Narodowy - kliknij TUTAJ     

- INTERAKTYWNA BAJKA EDUKACYJNA – „Zielona woda” kliknij TUTAJ  

- Pomysły na PRACE PLASTYCZNE dla dzieci z okazji Dnia Ziemi – kliknij TUTAJ

-  FILM EDUKACYJNY - EduKredka – DZIEŃ ZIEMI, wyjaśniający kiedy i dlaczego obchodzimy Światowy Dnia Ziemi. Pokazuje sposoby troski o najbliższe środowisko naturalne i kształtuje postawy proekologiczne. Film stanowi pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i wychowawców dzieci w wieku wczesnoszkolnym podczas zajęć stacjonarnych oraz online  - kliknij TUTAJ 

FILM EDUKACYJNY -  DZIEŃ ZIEMI, który wyjaśnia, czym jest planeta Ziemia i jej miejsce w Kosmosie. Film pokazuje szkodliwość plastiku dla środowiska, zwierząt i roślin. Ukazuje, jak w prosty sposób oszczędzać wodę, dbać o czyste powietrze oraz o naturę    kliknij TUTAJ   

- FILM - JAK DBAĆ O ŚRODOWISKO? 10 SPOSOBÓW JAK CHRONIĆ PRZYRODĘ.
Obejrzyj film do końca i zobacz jak zacząć dbać o środowisko właśnie teraz!  - kliknij TUTAJ       

- Sprawdzone pomysły i materiały do bezpłatnego pobrania i wykorzystania na zajęciach z okazji Dnia Ziemi   kliknij TUTAJ

- DZIEŃ ZIEMI GIMNASTYKA. MATERIAŁY DYDAKTYCZNE : testy ekologiczne, rebusy, rozsypanki wyrazowe, teleturniej, koło fortuny, ćwiczenia logopedyczne itp.- wszystko dotyczące Dnia Ziemi i ekologii -  kliknij TUTAJ

PREZENTACJA DLA DZIECI – „Bądźmy przyjaciółmi Ziemi” -  kliknij TUTAJ

 

„Ziemia domaga się pracy i troski, uprawiania i chronienia; nie możemy nadal wyciskać jej jak pomarańczy. […] musimy pilnie działać. Każdy z nas może odegrać cenną rolę, jeśli wszyscy już dziś wyruszymy w drogę.
Nie jutro, dzisiaj.”     

 Papież Franciszek 

Więcej – kliknij TUTAJ   

POLECAMY KSIĄŻKI O TEMATYCE PRZYRODNICZEJ I EKOLOGICZNEJ:


 
 
To tylko niektóre z dostępnych w naszej bibliotece egzemplarzy.

 SZANUJMY I KOCHAJMY SWOJĄ PLANETĘ.


PAMIĘTAJMY, ŻE ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA, WIĘC DBAJMY O NIĄ.

 

sz.png

 

WYNIKI I ETAPU

POWIATOWEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

BIBLIOTECZNEGO „CZYTANIE NIE BOLI !”


W naszej szkolnej bibliotece rozstrzygnięto I etap konkursu „Czytanie nie boli!”

Do II etapu, którego organizatorem jest Dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku, wyłoniono prace 5 uczniów:

Prace plastyczne:

OLIWIA BERNAT – kl. III b

EMILIA MADEJ – kl. III a

MIKOŁAJ PYRZYNA – kl. I b

KAROLINA WITEK – kl.  I a

Fotografia:

WANESSA KUŁAGA – kl. IV b

                                        

   


 

Finał powiatowego konkursu przewidziany jest na koniec maja.


Uczniowie wyróżnieni:

Anna Bardak – kl. I b

Michał Bardak – kl. III b

Klara Bieniecka – kl. III b

Patrycja Pałka – kl. III b


                                              

 
  

Wszyscy w/w uczniowie otrzymają na koniec roku szkolnego dyplomy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za udział.


sz.png


ch1.jpg


14 KWIETNIA – 1055 ROCZNICA CHRZTU POLSKI
 

Jedną z najważniejszych dat w historii Polski jest 14 kwietnia 966 r. Uznawana jest ona za początek naszego państwa i polskiego Kościoła katolickiego z racji przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Wagę tego święta i należyte uczczenie tego dnia podkreślają Polacy poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi.

Święto chrztu Polski ustanowił Sejm 22 lutego 2019 r. (USTAWA z dnia 22 lutego 2019r. o ustanowieniu Święta Chrztu Polski. Dz.U. 2019 poz. 656) 

14 kwietnia 2021 r. w 1055 rocznicę chrztu Polski metropolita poznański abp S. Gądecki poświęci ołtarz gotyckiego kościoła NMP in Summo w Poznaniu, który został wzniesiony w XV w. na murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawykliknij TUTAJ

Więcej informacji o tym święcie - w poniższych linkach: 

- „Religijne znaczenie chrztu Polski” – Tekst programowy Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim  - kliknij TUTAJ 

- Prezentacje multimedialne pt. „Chrzest Polski” nagrodzone w I Ogólnopolskim Konkursie na prezentację – kliknij TUTAJ 

- http://chrzest966.pl/  - strona internetowa, która powstała z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski  i Narodowego Centrum Kultury z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

http://swietochrztu.pl/ - strona w całości poświęcona temu świętu (m. in. scenariusz akademii, artykuły, wystawy, wykłady i prezentacje, filmy, książki, wiersze, pieśni).

- Muzeum Początków Państwa Polskiego:  kliknij TUTAJ  

- Mieszko I i chrzest. Odc. 4.  Kliknij TUTAJ


ch2.png


sz.png


cz2.jpg


W marcu tytuł „CZYTELNIKA MIESIĄCA” zdobyły dwie uczennice:

  LENA MILANOWSKA -  klasa I boraz

ALEKSANDRA WŁODARCZYK - klasa I c


 (po 26 wypożyczonych książek). 


Gratulacje!


Uczniowie z wysokim wskaźnikiem czytelnictwa:

1. Borys Bielecki – I c - 24 wypożyczonych książek

2. Julia Rybak – III c - 24

3. Karolina Witek – I a - 24

4. Maksymilian Bury – III c - 21

5. Mikołaj Pyrzyna – I B - 19

6. Roksana Stępień – III A - 15

7. Antonina Włodarczyk – III A - 15

8. Franciszek Łomnicki – III C - 15

9. Michał Bardak – III B - 15

10. Weronika Wójcicka – I C - 15

Gratulujemy!

sz.png

13 KWIETNIA