strona główna  -   dane kontaktowe  
drukuj

Katalog online
umożliwiający przeszukiwanie książek
i innych zbiorów biblioteki

B I B L I O T E K A

14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg

AKTUALNOŚCI
ROK SZKOLNY 2021/2022


ksi1.png


 

„Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem”.
Jan Wiktor

 


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

Poniedziałek – 8.00 – 16.00

Wtorek – 7.00 – 16.00

Środa – 8.00 – 16.00

Czwartek – 7.30 – 16.00

Piątek – 7.00 – 16.00


ZASADY ZACHOWANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W OKRESIE PANDEMII COVID-19:

1. Biblioteka szkolna jest otwarta dla uczniów codziennie od poniedziałku do piątku zgodnie z terminami i godzinami zamieszczonymi na drzwiach biblioteki.

2. Wchodząc do biblioteki uczniowie  zakładają maseczkę ochronną zakrywającą usta i nos i dezynfekują przy wejściu ręce. 

3.  Wszyscy wchodzący do biblioteki kierują się w stronę oznaczoną strzałką z napisem ,,brudna droga", a wychodzą zgodnie za strzałką z napisem „czysta droga”.

4. Nauczyciel bibliotekarz pracuje w środkach ochrony osobistej.

5. W bibliotece mogą przebywać jednocześnie 2 osoby, z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Do bibliotekarza podchodzi jedna osoba.

6. Uczniowie nie mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki. Książki z półek zdejmuje  i podaje uczniowi nauczyciel - bibliotekarz.

7. Zwracane przez czytelników książki bibliotekarz odkłada do pojemnika.

8. Książki po zdjęciu z ewidencji są odkładane, gdzie przez 2 dni poddawane są tzw. kwarantannie bibliotecznej, zanim można je będzie bezpiecznie wypożyczyć innym czytelnikom.

9. Uczniowie nie mogą korzystać z komputerów w bibliotece szkolnej.

10. Przynajmniej raz na godzinę odbywa się wietrzenie pomieszczeń bibliotecznych oraz dezynfekcja powierzchni (klamki, blaty).

sz.png

ka1.jpg


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim:

aby Boże Dziecię Wam błogosławiło,

a życie Wasze szczęściem dla innych było,

aby Święta Rodzina nad Wami czuwała i łaskami Was obdarzała:

zdrowiem, radością, pokojem i miłością.

Radosnych, zdrowych i spokojnych Świąt 

oraz szczęśliwego Nowego Roku

życzą nauczyciele bibliotekarze.


     

DLACZEGO JEST ŚWIĘTO BOŻEGO NARODZENIA?

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

 Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać”.

Ksiądz Jan Twardowski

 

LINKI:

BREWIARZ 

Boże Narodzenie w liturgii i tradycji. 
Materiały związane z Bożym Narodzeniem podzielono na kilka sekcji:

Nauczanie papieskie o Bożym Narodzeniu

Boże Narodzenie w liturgii

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Wokół tajemnicy Bożego Narodzenia

Zwyczaje świąteczne  

Zajrzyj też na półkę  


POEZJA I  EWANGELIA 
    
Strona internetowa  z wierszami na różne uroczystości i święta religijne z fragmentami tekstów z Pisma Świętego. Przyjęty został układ niedzielny, świąteczny i roczny.
   

Na stronie m. in. zakładka - Boże Narodzenie

WIKIPEDIA - Kolędy polskie         

                sz.png

   Ew2.jpg
KONKURS - „Polubić lektury szkolne”

Dnia 15 grudnia 2021 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas piątych „Polubić lektury szkolne”.

Trzyosobowe zespoły reprezentujące klasy: 5 a, 5 b i 5 c wykazały  się znajomością treści lektur szkolnych. Zadania konkursowe miały formę ustną i pisemną. Oprócz tego każda klasa przygotowała plakat promujący wybraną książkę. Rywalizacja odbywała się w miłej atmosferze.

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, ufundowane przez właścicielkę sklepiku szkolnego, panią Dorotę Surdacką,  której należą się szczególne podziękowania, gdyż rokroczne sponsoruje nasz konkurs.

Zwyciężyła drużyna z klasy 5c w składzie:

Gabriel Motyl

Kaja Sadowska

Malwina Ul

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a członków zwycięskiej drużyny zapraszamy po odbiór nagród książkowych po powrocie do szkoły.

Zapraszamy do udziału w innych konkursach, które będą organizowane przez bibliotekę szkolną.

    

    

sz.png

 

z.jpg


SPOTKANIA Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ


Wcześniejsze recenzje można znaleźć poniżej, w tym samym dziale. Zapraszamy do czytania.n1_1.jpg

Dla nieco młodszych czytelników polecam książkę  Piotra Haraszewskiego „Bezpieczny komputer?” znajdującą się w zasobach naszej biblioteki szkolnej.

Wprowadza ona dzieci w elementarne zasady bezpiecznego posługiwania się Internetem.  Informuje o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą  bezkrytyczne korzystanie z tego wspaniałego osiągnięcia cywilizacyjnego.  Książka uczy określonych zachowań, które prowadzą do wzrostu samodyscypliny i samokontroli, co z pewnością przełoży się na umiejętność sprawnego i bezpiecznego korzystania z najnowszych technologii informacyjnych.

 *************************************************************************

n_1.jpg

Czy umiesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Ostrzeżenia rodziców i nauczycieli często  są przez młodych ludzi ignorowane albo dla świętego tego spokoju przyznajesz im rację. Tymczasem warto dowiedzieć się jakie pułapki czyhają w sieci i jak mądrze korzystać z dobrodziejstwa Internetu, aby nie być skrzywdzonym i nie wyrządzić krzywdy innym.
Te problemy porusza właśnie książka Alicji Żarnowskiej  - Mazur Jak się zachować w
Internecie: netykieta i cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych”, po którą warto sięgnąć.

Dzięki niej dowiecie się, dlaczego warto chronić swoją prywatność, jak radzić sobie z cyberprzemocą oraz czym różni się wirus od robaka komputerowego.

Polecam.

 *************************************************************************


a1.jpg


Dla tych, którzy lubią rozwiązywać zagadki kryminalne, polecam książkę Enida Blytona „Tajemnica zielonych rękawiczek”. Już sam tytuł wprowadza nas w atmosferę tajemniczości i stanowi zapowiedź niezwykłych przygód. Będziemy je przeżywać wraz z z czworgiem bohaterów, którym towarzyszą pies i małpa. Czy uda im się rozwikłać zagadkę zniknięcia wartościowych dokumentów? Czy wpadną na trop złodziei?

Tego wszystkiego dowiecie się, śledząc przygody bohaterów. Książka znajduje się w zasobach naszej biblioteki szkolnej. Zapraszamy do skorzystania, także poprzez złożenie zamówienia online (dziennik elektroniczny, katalog online na stronie szkoły i w zakładce Biblioteka)

*************************************************************************

Biblioteka szkolna poleca na zimowe, przedświąteczne wieczory!!!


w_1.jpg     w1.jpg

Książki Beaty Andrzejczak „Opowiastki familijne na Boże Narodzenie” oraz „Pomocnik Świętego Mikołaja” Agnieszki Lipeckiej mogą urozmaicić zimowe wieczory i uprzyjemnić czas oczekiwania na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Współczesne opowieści bożonarodzeniowe stanowią okazję do przybliżenia nam wydarzeń, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu i uczą, że największą radość sprawia nam obdarowywanie innych.  Zachęcamy do przeczytania, nie tylko najmłodszych. Obydwie te pozycje znajdują się w naszej bibliotece.

*************************************************************************

s2.jpg

Wielu chłopców marzy o karierze sportowej. Chciałoby podążać ścieżkami wspaniałego piłkarza Roberta Lewandowskiego. Właśnie o drodze do sławy, która jest konsekwencją żmudnej pracy mówi książka Dariusza Tuzimka: „Lewandowski. Jak wygrać marzenia”. Powstały tekst jest wynikiem wielu rozmów przeprowadzonych z samym Robertem Lewandowskim jak też i z jego znajomymi, przyjaciółmi oraz trenerem. Autor, który pracował jako reporter przy reprezentacji zebrał wiele unikalnych materiałów, ale nie spodziewajmy się tutaj tanich sensacji. Sława nie przychodzi ot tak, za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Fenomen tego genialnego strzelca  nie wynika wyłącznie z talentu. Sukces musi być wynikiem wieloletniego wysiłku. Piłkarz zaczynał  od meczów na podwórku i dopiero praca, wiele wyrzeczeń,  konsekwencja w dążeniu do celu pozwoliły mu wejść na szczyty. Jest to jednocześnie dowód na to, że nie powinniśmy rezygnować ze swoich marzeń. Sukces można osiągnąć w różnych dziedzinach, nie tylko w sporcie. A więc podziwiając tego genialnego strzelca warto pamiętać, że marzenia się spełniają, musimy tylko podążać za nimi pracować nad ich realizacją.

*************************************************************************


s1.png

Książka Grzegorza Kasdepke „Sama. Listy z piwnicy” to kolejna już pozycja z serii Poczytajki pomgajki, której zadaniem jest wzmocnienie dzieci, które z domowego zacisza trafiają do szkoły. Książka porusza problem samotności zarówno dziecka jak i osoby dorosłej.. Separacja rodziców, tęsknota za ojcem to sprawy, które pochłaniają samotną dziewczynkę – bohaterkę tej książki. Czy zabawki mogą okazać się najlepszymi przyjaciółmi, czy pomagają w trudnych chwilach?  Tego dowiecie się po przeczytaniu.

Zachęcam nie tylko dzieci, ale również rodziców.

*************************************************************************

zd.jpg

 

 Doskonałą lekturą w 123 rocznicę odzyskania niepodległości jest książka Wioletty Piaseckiej

 „Ignaś. Opowieści patriotyczne”.

Opowieść o wspaniałym Polaku, pianiście kompozytorze, działaczu niepodległościowym i polityku Ignacym Paderewskim pozwala  nie tylko zapoznać się z sylwetką męża stanu, ale umożliwia także poznanie trudnej polskiej historii. Treść utworu wypełnia nie tylko opowieść o słynnym Polaku. Autorka dokonała wspaniałej rzeczy. Zręcznie połączyła biografię z najbardziej istotnymi faktami historycznymi.

„Ignaś” to przede wszystkim książka o tym, że  można realizować swoje pasje, spełniać pragnienia nawet w najbardziej trudnej rzeczywistości. Ciężka praca, trudne wybory  w dążeniach do spełniania marzeń to rzeczy, które nie straciły nic ze swojej aktualności i nawet współczesny młody Polak z nimi się zmaga.

Ignaś już jako mały chłopiec doświadczył tragedii – aresztowanie ojca, jego uwięzienie, utrata majątku w którym żyli. To wszystko kształtowało jego charakter i czyniło odpornym na przeciwności i trudy życia. Oczywiście nie będziemy tu zdradzać dalszych szczegółów, warto bowiem je poznać w trakcie lektury. Zawiłe losy tego wielkiego człowieka dowodzą jego niezłomności i tego, że nigdy nie przestał walczyć ani o siebie, ani na rzecz Polski.

Książka ta może być doskonałą wskazówką dla młodego człowieka i nie tylko. Dlatego warto po  nią sięgnąć.

*************************************************************************

zd1.jpg


Dla miłośników historii i nie tylko polecam książkę z serii „Zdarzyło się w Polsce” G. Bąkiewicz,
K. Szymeczko, P. Wakuły.

„Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów” to druga pozycja z tej serii.

Jest to zaproszenie  na  wyprawę w odległe czasy panowania dynastii Jagiellonów. Zaręczam, że będzie to podróż obfitująca w niezapomniane wrażenia. Oczywiście będą tam fakty historyczne, przekazane w sposób ciekawy i barwny, daleki od encyklopedyzmu.

Czego dowie się czytelnik z tej książki? Będą to z pewnością fakty nie zawsze opisywane w szkolnych podręcznikach. Dowiemy się, w jakich okolicznościach zmarł Zygmunt August, jak upadł zakon krzyżacki, jakie tajemnice kryje  postać królowej Bony. Ponadto poznamy inne wpływowe osobistości tego okresu.

Wiedza historyczna została tu przekazana w 10 opowiadaniach, co czyni książkę bardziej atrakcyjną. Dodatkową zaletą są piękne ilustracje Mikołaja Kamlera i noty historyczne na końcu, w których wyjaśniono trudniejsze pojęcia. Wzrok przyciąga również piękna twarda oprawa i co ważne, zwłaszcza dla młodszych czytelników, idealnie dobrany rozmiar czcionki.

Podróżujmy więc w przeszłość, czytając tę książkę.

 *************************************************************************


zd2.jpg


Czy zastanawialiście się kiedyś nad rozlicznymi zmianami, które zachodzą w świecie przyrody?

Warto choć na chwilę oderwać się od codzienności i zajrzeć do źródeł. Natura dostarcza nam niezapomnianych wrażeń, fascynuje i zadziwia swą niezwykłością.
O tych właśnie cudach natury dowiemy się z książki Slow Down „Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata.” Znajdziemy tu 50 opowiadań o przyrodzie. Nie są to jednak bajki, ale opowieści o prawdziwym życiu. Z pewnością zainteresuje Was, jak rosa zbiera się na liściu, jak nietoperz wyrusza na nocne łowy i co się dzieje w świecie pszczół. Te na pozór zwykłe rzeczy dzieją się wokół nas. Warto więc usiąść spokojnie i zagłębić się w lekturę, potem wyjść na spacer i podziwiać cuda natury. Książka wprowadzi nas w najskrytsze tajemnice przyrody i pozwoli dostrzec piękno i niezwykłość otaczającego świata. Estetyczna okładka w twardej i eleganckiej oprawie, doskonała jakość papieru to dodatkowe walory, które mogą również zadecydować o tym, że znajdzie się wśród mikołajkowych upominków.sz.png

n.jpg

 

„Ojczyzna jest nasza matką ziemską. 

Polska jest matką szczególną”

Jan Paweł II
  

Rokrocznie 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości.  Czy wszyscy wiemy, co to za święto i dlaczego je obchodzimy?
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskanej wolności, po 123 latach niewoli. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Polska odzyskała niepodległość. Dzień ten ustawą sejmową z dnia 23 kwietnia 1937 roku został ustanowiony świętem państwowym.
22 lipca 1945 roku na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej święto zostało zniesione. Dopiero w okresie transformacji systemowej w 1989 roku 11 listopada stał się znów naszym Świętem Narodowym. 


  
HYMN Juliusz Słowacki    

Bogarodzico, Dziewico!
Słuchaj nas, Matko Boża,
To ojców naszych spiew.
Wolności błyszczy zorza,
Wolności bije dzwon,
Wolności rośnie krzew.
Bogarodzico!
Wolnego ludu spiew
Zanieś przed Boga tron.

Cały wiersz na stronie  Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej    


OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

n11.jpg

Pomimo, że dzieliły ich poglądy polityczne, pochodzili z różnych zaborów 
i różnili się ze względu na przynależność społeczną i religijną
to jednak potrafili dla celu nadrzędnego – niepodległości Polski
zjednoczyć się i poprowadzić Polaków ku wolności.


TA, CO NIE ZGINĘŁA – Edward Słoński

 Rozdzielił nas, mój bracie,
zły los i trzyma straż –
w dwóch wrogich sobie szańcach
patrzymy śmierci w twarz. (…)
Bo wciąż na jawie widzę
i co noc mi się śni,
że Ta, co nie zginęła,
wyrośnie z naszej krwi.


 Pełny tekst utworu na stronie Cyfrowa Biblioteka Piosenki Polskiej


n13.jpg
Kliknij na książkę 

Zbiorek pieśni narodowych z 1910 r. – „NIE ZGINĘŁA I NIE ZGINIE!..." : pieśni o niepodległość Polski, Polona


POLECAMY STRONY INTERNETOWE
Z MATERIAŁAMI O ŚWIĘCIE NIEPODLEGŁOŚCI:

Niepodległa.gov           

Instytut Pamięci Narodowej  a na stronie

Polskie drogi do niepodległości 1914–1918

- Pakiet edukacyjny #mojaniepodległa 

Muzeum Historii Polski a na stronie:  Odważmy się być wolnymi - pakiet edukacyjny 

Jan Paweł II o historii Polski  „Wspólne dziedzictwo”         

Dzieje. Portal Historyczny  a na stronie:

- Józef Piłsudski  

- 11 listopada 1918 r. – wykorzystana szansa niepodległości  

Będomin - Muzeum Hymnu Narodowego   

Z Będomina O Mazurku Dąbrowskiego 

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej 

n6.jpg


„Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo”.   

Całe rozważanie Jana Pawła II  - zobacz: Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich  Wystawka książek z okazji 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Polecamy te oraz wiele innych znajdujących się w bibliotece.
Zapraszamy do lektury!

sz.png

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH: RELACJA Z OBCHODÓW


Październik to miesiąc, w którym na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta: „BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA.”

Biblioteki szkolne odgrywają dużą rolę w edukacji , wychowaniu i w kształtowaniu kultury czytelniczej. Nasza szkolna biblioteka zrealizowała kilka działań mających na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.

I. PASOWANIE NA CZYTELNIKA.

Uczniowie klasy I a, I b oraz I c zostali przyjęci w poczet bractwa czytelniczego. W trakcie zajęć dzieci:
- uświadamiały sobie zalety czytania,
- poznały zasady poszanowania książek; mogły naocznie przekonać się, jak wyglądają książki
   zniszczone przez czytelników,
- zapoznały się z regulaminem biblioteki,
- odgadywały zagadki,
- po złożeniu obietnicy zostały przyjęte w poczet bractwa czytelniczego,
- otrzymały książki z imienną dedykacją na pamiątkę tego wydarzenia.


   


II. ZAJĘCIA CZYTELNICZE W ŚWIETLICY – „BAŚNIOWE WTORKI.”

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2021, przypadającego w październiku, nasza biblioteka zorganizowała cykl zajęć czytelniczych dla uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej pod hasłem „Baśniowe wtorki”.

Zajęcia odbywały się w trzy kolejne wtorki października i umożliwiły uczniom poznanie baśni różnych narodów. Stanowiły również doskonałe uzupełnienie czasu spędzanego w świetlicy szkolnej.

Uczniowie mogli nie tylko wziąć udział we wspólnym czytaniu baśni, ale również  rozwiązywać związane z nimi krzyżówki, rebusy, zagadki. Była także zabawa w teatr, taniec z Kopciuszkiem, łowienie złotej rybki oraz projektowanie sukni balowej i pantofelków.

Nie brakowało chęci i zapału, a przy tym dopisywał wszystkim dobry humor.

Tak więc „Baśniowe wtorki” można uznać za udane.”


     


III. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO – „MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY”.


Do biblioteki wpłynęło 61 prac z klas 1-3.

Na poziomie klas I wyróżniono:

I MIEJSCE:  Hanna Stępień – kl. I a
                    Wiktor Krasowski – kl. I b
                    Laura Żołopa – kl. I c

II MIEJSCE:  Pola Kudła – kl. I a
                     Blanka Łukasik – kl. I a
                     Milena Koślak – kl. I b

III MIEJSCE:  Jan Celejewski – kl. I a
                       Julia Wnuk – kl. I a
                       Leon Sadowski – kl. I b
                       Natalia Stec – kl. I c

WYRÓŻNIENIA:

Sebastian Kloc – kl. I a
Hanna Staniec – kl. I a
Oliwia Włodarczyk – kl. I a

Marika Klimek – kl. I b
Zuzanna Lis – kl. I b
Zofia Wit – kl. I b
Amelia Zamolska – kl. I b

Kryspin Giez – kl. I c
Zofia Ambrożkiewicz – kl. I c

    

Na poziomie klas II wyróżniono:

I MIEJSCE:  Karolina Witek – kl. II a
                    Mikołaj Pyrzyna – kl. II b

II MIEJSCE:  Natalia Kępa – kl. II a
                      Anna Bardak – kl. II b
                      Laura Lewandowska – kl. II c
                      Kuba Rzepecki – kl. II c

III MIEJSCE: Bartosz Mazur – kl. II b
                      Weronika Wójcicka – kl. II c

WYRÓŻNIENIA:  

Wiktor Wojtuszkiewicz – kl. II a
Liliana Kuryś – kl. II c

    

Na poziomie klas III wyróżniono:

I MIEJSCE:  Filip Pęzioł – kl. III b                                            

II MIEJSCE:  Aleksandra Kumanowicz – kl. III b

III MIEJSCE:  Zuzanna Dudek – kl. III b
                       Marta Odziewa – kl. III b


Gratulujemy wyróżnionym uczniom za kreatywność i piękne prace.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe (zbiory baśni i legend), wyróżnieni uczniowie dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy - nagrody pocieszenia. Nagrody zostały zakupione z funduszy biblioteki szkolnej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i za włożony trud w przygotowanie pomysłowych prac oraz nauczycielom i rodzicom za pomoc w zorganizowaniu konkursu.


IV. Linki kierujące do ebooków, audiobooków i czytania online baśni, bajek, legend – poniżej.

 


V. Konkurs polonistyczny pt. „Polubić lektury szkolne” dla kl. 5 zostaje przełożony na listopad.

 

sz.png

22 PAŹDZIERNIKA

 ŚW. JANA PAWŁA II

j5.jpg

„Święci zachęcają wierzących naszych czasów, aby nie cofali się w obliczu trudności, jakie stawia przed nimi wierność wymogom wiary. ”

Jan Paweł II

WSZYSTKO O JANIE PAWLE II:

(Linki do stron poświęconych św. Janowi Pawłowi II)

 JASNAGORA

ARCHIDJECEZJA KRAKOWSKA  

ARCHDJECEZJA LUBELSKA

NIEPODLEGLA.GOV

 CENTRUMJP2    

WIKIQUOTE

SWJAKUB

BREWIARZ

MATEUSZ

OPOKA


MYŚLI I SENTENCJE JANA PAWŁA II:

j1.jpg


„Święci nie żądają od nas oklasków, ale byśmy ich naśladowali.”

Jan Paweł II
 

WIKIQUOTE

SWJAKUB

NINIWA

KUL


Więcej linków: patrz niżej – rok szk. 2020/21 „18 MAJA DZIEŃ PATRONA - 101 ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY – ŚW. JANA PAWŁA II”


j9.jpg 

„O co modli się Papież? Czym wypełniona jest wewnętrzna przestrzeń jego modlitwy?
Gaudium et spes, luctus et angor hominum huius temporis - radość i nadzieja a zarazem smutek i trwoga ludzi współczesnych (…) są przedmiotem modlitwy Papieża.(…)
Modlitwa Papieża ma jednak szczególny wymiar. Troska o wszystkie Kościoły, każe mu codziennie na modlitwie pielgrzymować myślą i sercem poprzez cały świat.”
Jan Paweł II - „Przekroczyć próg nadziei”      

sz.png

L4.jpg

DARMOWE E-BOOKI ORAZ  AUDIOBOOKI


LEKTURY DLA KLAS 1 - 3

1. Andersen Hans Christian - Baśnie (do wyboru)      E-BOOKI oraz  AUDIOBOOKI    oraz  E-BOOKI 

2. Bednarek Justyna - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)    AUDIOBOOK   Część 1           AUDIOBOOK    Część 2 

3. Brzechwa Jan - Brzechwa dzieciom    SERWIS POEZJA.ORG.     

4. Cichoń Waldemar - Cukierku, ty łobuzie!

5. Frączek Agnieszka – Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą  
     FRAGMENT KSIĄŻKI – PDF

6. Grodek Julita - Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

7. Kasdepke Grzegorz – Detektyw Pozytywka

8. Kosmowska Barbara – Dziewczynka z parku

9. Kordyasz Piotr - Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty)

10. Krüger Maria – Karolcia

11. Lindgren Astrid – Dzieci z Bullerbyn

12. Lofting Hugh – Doktor Dolittle i jego zwierzęta       E-BOOK, AUDIOBOOK

13. Papuzińska Joanna - Asiunia

14. Parlak Danuta - Kapelusz Pani Wrony

15. Perrault Ch. – Czerwony Kapturek, Kot w butach     E-BOOK - Czerwony Kapturek  

16. Pisarski Roman – O psie, który jeździł koleją

17. Porazińska Janina - Pamiętnik Czarnego Noska

18. Terlikowska Maria - Drzewo do samego nieba

19. Tuwim Julian – Wiersze dla dzieci   SERWIS POEZJA.ORG.    

20. Tylicka Barbara - O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie

21. Wawiłow Danuta – Najpiękniejsze wiersze

22. Wierzbicki Łukasz - Afryka Kazika

23. Wierzbicki Łukasz – Dziadek i niedźwiadek


LEKTURY DLA KLAS 4 – 6

 
1. Brzechwa Jan - Akademia pana Kleksa

2. Burnett Frances Hodgson - Tajemniczy ogród    E-BOOK 

3. Carroll Lewis – Alicja w Krainie Czarów  

4. Christa Janusz - Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

5. Collodi Carlo – Pinokio

6. Goscinny Rene, Sempe Jean-Jacques - Mikołajek (wybór opowiadań)      E-BOOK   

7. Kosik Rafał - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

8. Lewis Clive Staples - Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa  

9. Makuszyński Kornel - Szatan z siódmej klasy 

10. Molnar Ferenc - Chłopcy z Placu Broni      E-BOOK    

11. Montgomery Lucy Maud - Ania z Zielonego Wzgórza       E-BOOK     

12. Prus Bolesław – Katarynka    E-BOOK, AUDIOBOOK       

13. Sienkiewicz Henryk – Janko Muzykant    E-BOOK, AUDIOBOOK   

14. Sienkiewicz Henryk - W pustyni i w puszczy     E-BOOK, AUDIOBOOK       

15. Stampf`l Stanisław (wg Daniela Defoe) – Robinson Kruzoe

16. Tolkien John Ronald Reuel - Hobbit, czyli tam i z powrotem    AUDIOBOOK


LEKTURY DLA KLAS 7 – 8

 
1. Christie  Agatha – Dwanaście prac Herkulesa

2. Dickens Charles - Opowieść wigilijna     E-BOOK

3. Fredro Aleksander – Zemsta    E-BOOK  

4. Kamiński Aleksander - Kamienie na szaniec

5. Mickiewicz Adam - II część Dziadów       E-BOOK     

6. Mickiewicz Adam – Pan Tadeusz    E-BOOK  

7. Saint-Exupery Antoine de - Mały Książę    E-BOOK, AUDIOBOOK

8. Sienkiewicz Henryk – Latarnik    E-BOOK, AUDIOBOOK  

9. Sienkiewicz Henryk – Quo vadis    E-BOOK    

10. Słowacki Juliusz - Balladyna    E-BOOK

11. Żeromski Stefan – Syzyfowe prace    E-BOOK


sz.png

KĄCIK ZAWODOZNAWCZY

z4.jpeg

Linki do stron internetowych, które pomogą młodzieży w trafnym i świadomym podjęciu decyzji dalszej ścieżki kształcenia i wyboru zawodu. 

Młodsze dzieci mogą poszerzyć swoje wiadomości o różnych zawodach.

WIKIPEDIA – Encyklopedia internetowa. Strona podaje listę i opisy różnych zawodów. 

INFORMATOR O ZAWODACH SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO (32 branże). Podzielony jest na działy: kwalifikacje; główne zadania i czynności zawodowe; predyspozycje do wykonywania zawodu; warunki pracy; możliwości pracy w zawodzie; ścieżki kształcenia w zawodzie; szkoły prowadzące kształcenie w zawodzie. 

BAROMETR ZAWODÓW
 czyli ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Strona internetowa prognozująca zapotrzebowania na pracowników (są tu statystyki - liczba bezrobotnych, liczba ofert pracy oraz inne w skali kraju, województwa, powiatu). 

INFOdoradca+ Informacje o zawodach to materiały zawierające przede wszystkim: opis zawodu, opis kompetencji zawodowych, odniesienie do sytuacji zawodu na rynku pracy i możliwości doskonalenia zawodowego, a także możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie”.

DAWNE I GINĄCE ZAWODY - prezentacja

ZAWODY – krótki filmik dla młodszych dzieci zapoznający z różnymi zawodami.

KIM ZOSTANĘ. Zawody od a do z – prezentacja na platformie Genially z wykorzystaniem filmików, zagadek, piosenek itp.


Więcej linków: patrz niżej -KĄCIK ZAWODOZNAWCZY rok szkolny 2020/2021, 2019/2020

a2.jpg

sz.png

M8.jpg


PAŹDZIERNIK -
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH


Hasło tegorocznego święta:
„BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA”


W październiku, biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na dużą rolę bibliotek w życiu szkoły i w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony jest od 2008 r.

W ramach tej akcji biblioteka szkolna przygotowała następujące działania, których celem jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły:

- przyjęcie pierwszoklasistów w poczet bractwa czytelniczego,

- konkurs plastyczny dla klas 1-3 „Mój ulubiony bohater książkowy”,

- konkurs polonistyczny pt. „Polubić lektury szkolne” dla kl. 5,

- linki kierujące do ebooków, audiobooków i czytania online baśni, bajek, legend.


Dlaczego warto czytać baśnie?

1.   Opowiadają o walce dobra ze złem. Niesprawiedliwość, wszelkie zło zostaje pokonane poprzez miłość, dobroć, mądrość, uczciwość.

2.   Uwrażliwiają na krzywdę i piękno.

3.   Mówią o problemach i sposobach radzenia sobie z różnymi przeciwnościami życiowymi.

4.   Pouczają, że trud włożony w zwalczanie tego, co złe jest korzystny.

5.   Uświadamiają, że decyzje niosą konsekwencje.

6.   Zaspakajają potrzebę poczucia sprawiedliwości.

7.   Pomagają w opanowaniu lęku i strachu a także kształtują odporność emocjonalną.

8.   Rozwijają wyobraźnię, zdolność logicznego myślenia.

Dlaczego warto czytać legendy?

1.   Przypominają o ważnych wydarzeniach danego kraju.

2.   Stoją na straży tożsamości narodowej.

3.   Przekazują życiową mądrość i wartości.

4.   Są dziedzictwem przekazywanym kolejnym pokoleniom.

5.   Ukazują tło historyczne i wprowadzają do różnych kultur.

 

PROPOZYCJE DO PRZECZYTANIA I POSŁUCHANIA
(ebooki w formacie PDF, online oraz audiobooki MP3)


Linki do stron z baśniami i legendami:              

WOLNE LEKTURY - BAŚNIE

GUIDO GOZZANO – SREBRNA ZAJĘCZYCA I INNE BAŚNIE  (18 baśni w formacie PDF i online)

WIKIPEDIA - BAŚNIE

HANS CHRISTIAN ANDERSEN "BAŚNIE" AUDIOBOOK

BAJKOWISKO

BAJKOWISKO - YOUTUBE

AUDIO-BAJKI  - strona internetowa z bajkami do słuchania za darmo  –MP3, dla dzieci w różnym wieku. Można posłuchać bajek klasycznych, z całego świata, nowoczesnych, edukacyjnych oraz dla najmłodszych.

BAJKOWY ZAKĄTEK 

BAJKOWY ZAKĄTEK –  spis treści legend Polski i świata

SOUNDSITIVESTUDIO – SŁUCHOTEKA/BAJKI  - Stowarzyszenie Soundsitive Studio w ramach projektu „Bajki audio dla dzieci Soundsitive Kids” przybliża najmłodszym klasykę literatury dziecięcej. Ponad 20 godzin materiałów audio, dostępnych za darmo w Internecie. Bajki, audiobooki, słuchowiska. 

CIEKAWE DLACZEGO POWSTAWAŁY LEGENDY  

BIBLIOTEKA LITERATURY POLSKIEJ W INTERNECIE - Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie

POLSKA TRADYCJA – LEGENDY

MUZEUM WARSZAWY  - legendy warszawskie w pliku PDF oraz karty z zadaniami.

INTERAKTYWNA PREZENTACJA  -„Narodowe czytanie legend i baśni polskich” (można posłuchać, wydrukować ilustrację, sprawdzić  swą wiedzę oraz rozwiązać quiz)

EDUELO - baza quizów i filmów edukacyjnych dla wszystkich klas szkoły podstawowej (dostępna po zalogowaniu)

EDUELO – QUIZY: BAJKI, BAŚNIE, LEGENDY

DLA RODZICÓW – „Dlaczego czytanie dzieciom baśni jest ważne dla ich rozwoju? 


M2.png

Zachęcamy do wypożyczania i czytania baśni oraz legend 
znajdujących się w zasobach naszej biblioteki.

sz.png

L1.jpg

KONKURS CZYTELNICZY

POLUBIĆ LEKTURY SZKOLNE

 

REGULAMIN KONKURSU:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas piątych.
  2. Poszczególne zespoły klasowe wybierają trzyosobową drużynę, która będzie je reprezentowała w konkursie.
  3. Uczestnicy konkursu powinni wykazać się nie tylko znajomością treści lektur podanych w wykazie, ale również umiejętnością ich analizy i znajomością ich filmowych adaptacji.
  4. Do dnia 22 października 2021  roku każda klasa piąta przygotuje reklamę książki wybranej spośród podanych w zestawie, powinna ona być wykonana na arkuszu papieru A4. Prace będą ocenione przez komisję i punktowane. Uzyskane punkty będą sumowane i doliczone do ogólnej punktacji uzyskanej przez zespoły w rywalizacji konkursowej.
  5. Sprawdzenie umiejętności odbywać się będzie zarówno w formie ustnej jak i pisemnej (testy, pytania ustne, krzyżówki, rebusy).
  6. Każdy uczestnik konkursu otrzyma słodki upominek, a  członkowie zwycięskiej drużyny dodatkowe prezenty.

Zestaw lektur:

  1. J. Brzechwa: Akademia pana Kleksa
  2. C. Collodi: Pinokio
  3. R. Goscinny: Mikołajek
  4. C. S. Lewis: Opowieści z Narnii, cz. I: Lew, Czarownica i stara szafa

Termin konkursu październik (druga połowa) 2021 roku.
Dokładna data zostanie podana w październiku.

Organizator konkursu – p. Ewa Tyc

sz.png

cz4.png
BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA CAŁOROCZNY KONKURS

NA NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 

„CZYTELNIK Z PASJĄ”


REGULAMIN KONKURSU:

1. Do udziału w konkursie zachęca się wszystkich uczniów kl. 1-8.

2. Wymagane – systematyczne wypożyczanie i czytanie książek przez cały rok szkolny.

3. W czerwcu 2022 r. spośród uczniów, którzy będą najaktywniejsi zostanie wybrana PIERWSZA DZIESIĄTKA , a spośród niej – „NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU 2021/2022” z kl. 1-3 oraz 4-8.

4. Wybrani uczniowie otrzymają na koniec roku szk. nagrody książkowe i dyplomy.

5. Ocenie konkursowej podlega aktywność i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem jest:
a)  liczba wypożyczonych książek,
b) terminowość oddawania książek przez czytelnika,
c) dbałość czytelnika o wypożyczone książki,
d) kultura zachowania ucznia na terenie biblioteki.

6. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w czerwcu 2022 r.

7. Zwycięzcy konkursu (z klas 1-3 i 4-8) otrzymają nagrody oraz dyplomy.


Zachęcamy do udziału i życzymy wytrwałości i satysfakcji z czytania.

 


cz.jpg

sz.png

k_1.jpg

UWAGA UCZNIOWIE KLAS 1 – 3!

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA WAS
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM 

„MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY” 

 

CELE KONKURSU:

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,

- rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej,

- promocja działalności biblioteki szkolnej.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

- Konkurs polega na wykonaniu ilustracji przedstawiającej ulubionego bohatera/bohaterów dowolnej książki dla dzieci. 

- Praca może być wykonana dowolną techniką w formacie A4 lub większym.

- Praca musi być wykonana indywidualnie i samodzielnie.

- Praca powinna być podpisana (na odwrotnej stronie): imię, nazwisko, klasa. Należy również podać tytuł książki oraz nazwać bohatera.

- Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 22 października 2021 r.

- Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb organizatora oraz umieszczenia wizerunku dziecka na stronie www szkoły i  w zakładce Biblioteka.

KRYTERIA OCENY:

Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: kl. 1, kl. 2, kl. 3.

Brane będą pod uwagę:

- estetyka wykonania,

- samodzielność pomysłu i wykonania,

- zgodność z tematem,

- oryginalność pracy.

Wyróżnione prace zostaną nagrodzone.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konkursie.

sz.png

WRZEŚNIOWE ROCZNICE


Wo1.jpg


1 września 1939 r.
 wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczypospolitej. II wojna światowa stała się faktem. To tragiczne wydarzenie było wynikiem tajnego porozumienia między III Rzeszą Adolfa Hitlera a ZSSR Józefa Stalina. Adolf Hitler stawiał zniszczenie Polski za jedno z najważniejszych zadań. Jego plan dotyczył także ludności cywilnej, wobec której miały być stosowane nawet najbardziej brutalne środki represji. Wojna totalna zakładała użycie lotnictwa, czołgów i artylerii w niespotykanej wcześniej skali.

 O godzinie 4:35 Niemcy zbombardowali bestialsko Wieluń, 10 minut później pancernik „Schleswig-Holstein” zaatakował strażnicę polską na Westerplatte. Niemiecki plan przewidywał wojnę błyskawiczną, opartą na potędze armii stworzonej wbrew ustaleniom Traktatu Wersalskiego.  Sześcioletnia II wojna światowa pochłonęła 60 mln ofiar. Zginęło 6 mln polskich obywateli.

Polecamy strony internetowe:

- Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny św.     kliknij TUTAJ 

- Portal IPN– „Polskie miesiące”  - wrzesień 1939   kliknij TUTAJ

-  Portal edukacyjny IPN – 1września 39.pl  poświęcony Kampanii Polskiej 1939 r. Na stronie: kalendarium wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, kalendarium kampanii wrześniowej na ziemiach polskich, krótka historia syntetyczna, wybór dokumentów, relacje świadków, galeria zdjęć, fragmenty filmów, gra edukacyjna   - kliknij TUTAJ    

-  Portal wrzesień39.waw.pl   to multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia miasta między 15 sierpnia, na dwa tygodnie przed wybuchem wojny, a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 roku  -  kliknij TUTAJ

- Baza zeznań Instytutu Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego „Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Opublikowane są tu relacje świadków – obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.  Wszystkie dokumenty pochodzą z archiwum IPN   -  kliknij TUTAJ

- „Niezwyciężeni”- film animowany poświęcony heroicznej walce Polaków o odzyskanie wolności 1939-1989. Po jego obejrzeniu widzowie kierowani będą na specjalnie przygotowaną stronę internetową, która pozwoli im pogłębić prezentowaną w filmie historię i poznać losy prawdziwych bohaterów   -  kliknij TUTAJ

Portal – II wojna światowa kliknij TUTAJ


Wo2.jpg


Kolejną tragiczną datą był 17 września 1939 roku.

Łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. 

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego.  Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.


Ciekawe strony:  

- Portal edukacyjny IPN – 1września 39.pl    kliknij TUTAJ

- Strona internetowa Przystanek Historia   kliknij TUTAJ

„17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy…” 

Więcej na stronie kliknij TUTAJ

sz.png

z.jpg

SPOTKANIA Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ


Drodzy Czytelnicy!

Po wakacyjnej przerwie kontynuujemy cykl Spotkań z ciekawą książką.

Mamy nadzieję, że zamieszczane w nim recenzje  pozwolą w dokonaniu właściwych wyborów i zachęcą do częstego kontaktu z książką. r1_1.jpg

Zbliża się 11 listopada – Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. W związku z tym warto sięgnąć po książkę historyczną.

Wartą polecenia jest bardzo ciekawa pozycja autorstwa Grażyny Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko, Pawła Wakuły.

„Odzyskana niepodległość” to już piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce”.  Cykl dziesięciu opowiadań z XX wieku przenosi czytelnika do czasów II Rzeczpospolitej. Ten niezwykle burzliwy okres w dziejach naszego kraju pasjonaci historii przedstawili                                                                 w sposób niezwykle żywy. Podróż w przeszłość widzianą oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilów i repatriantów z pewnością dostarczy  niezapomnianych wrażeń. Staniemy się świadkami zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesiemy się do bombardowanego przez Niemców Wielunia oraz płonącego getta warszawskiego.  Poznamy również kręte drogi, prowadzące do prawdziwej wolności, więc szlak bojowy generała Andersa, ale także wydarzenia późniejsze, jak strajki robotnicze w poznaniu, Radomiu i Gdańsku.

Świętujmy więc 11 listopada z dobrą książką.


*************************************************************************

Książki historyczne  to kategoria, która niejednokrotnie kojarzy się młodym czytelnikom z nudą. Nic bardziej mylnego. Współczesne książki to już pozycje, które nie wymuszają wkuwania dat. Są napisane prostym językiem i pięknie ilustrowane. Łącząc w sobie opowieści o prawdziwych zdarzeniach z przeszłości ze znakomitą fikcją literacką, dostarczają emocji i pobudzają do działania.

a.jpg

Taką właśnie pozycją jest książka Grażyny Bąkiewicz „Ada i tajemnica Galla Anonima”.

Tak naprawdę, czy wiemy kim  był ten kronikarz i dlaczego nie pokazał historii Polski w inny sposób?

Odkryciem tajemnic Galla Anonima zajmie się Ada, która postanawia przenieść się w miejscu i czasie, by podglądać kronikarza. Oczywiście taka ingerencja w przeszłość ma swoje konsekwencje. Zatem nie obejdzie się bez perypetii.

Intrygujące zdarzenia, zaskakujące zwroty akcji dostarczą czytelnikowi niezapomnianych wrażeń.

Zachęcam do czytania!

*************************************************************************


r2.jpg

Książka Anny Czerwińskiej – Rydel „Matylda: tajemnice i marzenia” to z pewnością interesująca lektura. To zabawna, a zarazem ciepła  opowieść o miłości i pasji do muzyki.

Główna bohaterka – Matylda, roztargniona  marzycielka ma swoją tajemnicę. Codziennie po lekcjach uczy się gry na skrzypcach, oczywiście w sekrecie przed swoimi rodzicami. Muzyka, rozwój talentu to odskocznia od szarej codzienności, w której dorośli nie mają dla niej zbyt wiele czasu. Co stanie się, kiedy zapracowana mama o wszystkim się dowie? Na jakie przeszkody napotka nasza bohaterka? Z jakimi jeszcze problemami będzie musiała się zmierzyć, aby spełnić swoje marzenia? Przekonajcie się sami. Warto  sięgnąć po tę książkę również dlatego, że uwrażliwia na potrzebę miłości i bliskości, pokazuje jak ważna jest zwyczajna rozmowa w relacjach z innymi.

Z pewnością wiele czytelniczek utożsami się z tą niezwykłą postacią i polubi jej świat, w którym ważną rolę pełni jej kot. On również jest inicjatorem wielu niesamowitych sytuacji. Ponadto warto zwrócić uwagę na walory estetyczne książki. Kolorowe rysunki Katarzyny Kołodziej stanowią doskonałe dopełnienie treści, a słowniczek pojęć  przybliża i wyjaśnia najpowszechniejsze hasła muzyczne.

*************************************************************************


t.jpg

Książka Adama Wierzbickiego „Tajemnice sieci” wprowadza młodego czytelnika w świat Internetu, który w obecnych czasach stanowi niezastąpione źródło informacji. Pozostaje jednak pytanie, czy wszystkie są wiarygodne?  Odpowiedź na nie możemy znaleźć właśnie w tej książce. W bardzo przystępny sposób przybliża ona dzieciom  technologię sieci WWW od strony użytkowej.

Młodzi bohaterowie: Zosia, Kuba i Alex otrzymują zadanie do wykonania. Pani od przyrody poleciła przygotowanie raportu na temat wymarłych zwierząt, które kiedyś żyły w ich okolicy. Czy poradzą sobie z tym wyzwaniem? Przeglądarka stron WWW, którą uruchamiają otwiera przed nimi taką możliwość. Jednak, nie jest to takie proste. Jak bowiem w natłoku informacji znaleźć te, które są rzeczywiście najważniejsze i prawdziwe? Na szczęście pojawia się wirtualny profesor, który wie jak zabrać się do poszukiwań.

„Tajemnice sieci” to dla młodego czytelnika przybliżenie strategii i metod wyszukiwania informacji oraz ich krytycznej oceny. Sięgając po tę pozycję można również przygotować się do samodzielnego publikowania danych w Internecie oraz bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych.

*************************************************************************

L.jpg

Czy pamiętacie Mikołajka i jego przygody? Tak, to był zdecydowanie świat chłopców. Oczywiście wszyscy pewnie polubili bohatera i jego rodzinę oraz kolegów. Otóż córka autora tego znanego utworu, która dorastała wśród książek tworzonych  przez ojca:  Anne Goscinny wpadła na pomysł , aby stworzyć serię  o Lukrecji i jej szalonej rodzince.

 

„Lukrecja na pierwszym planie” to barwna, utrzymana w pogodnym tonie książka dla nastolatek, która pokazuje świat dorosłych  z ich perspektywy. Mówi o przyjaźni, rodzinie, relacjach z innymi, zatem może być doskonałą lekturą na jesienne wieczory.

*************************************************************************

ks2.jpg

Książka Katarzyny Ryrych „Wyspa mojej siostry” otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. To  niezwykle ciekawa i pouczająca lektura, która przenosi czytelnika do zupełnie innego świata, który różni się od typowego, jednak wcale nie jest od niego gorszy.  Na samotną wyspę niepełnosprawnej intelektualnie Pippi, wprowadza nas jej siostra Marysia. Mimo, że dziewczynka jest o wiele starsza od siostry, to jednak jej poziom rozwoju intelektualnego zatrzymał się na etapie kilkuletniego dziecka. Marysia zauważa, jak jej siostra nie może przystosować się do otaczającej rzeczywistości i jest niejednokrotnie wyśmiewana przez kolegów. Jedynie kochająca rodzina -  ojciec, Marysia stanowią dla niej fundament  bezpieczeństwa. To oni rozumieją jej sposób postrzegania świata, reakcje na różne sytuacje i zdarzenia. Wrażliwość, miłość Marysi pozwala nam wejść na wyspę niepełnosprawnej Pippi, odkryć jej wartość i zaakceptować inność.

„Wyspa mojej siostry” to z pewnością pozycja  godna polecenia.  Po jej przeczytaniu będziemy mogli inaczej spojrzeć na problemy osób niepełnosprawnych, lepiej je rozumieć i szanować ich „świat”.

Jako zachętę przytoczę słowa znanej aktorki Anny Dymnej, która  już od wielu lat prowadzi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych: „ …Odkrywamy przy tym, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem tak bardzo różnimy się od siebie, to każdy z nas ma prawo do godnego życia, szacunku, podziwu i miłości …”

*************************************************************************

M4_1.jpg


„Opowieści pokoleń, czyli baśnie i legendy polskie”
to wspaniały zbiór opowieści opracowanych przez Lilianę Bardijewską.  W bardzo ciekawy sposób przybliża dzieciom elementy historii i kultury naszego narodu. Barwny język opowieści przemawia do czytelnika i przekazuje również cenne  wartości, które mogą być wskazówkami w życiu  zarówno dzieci jak i dorosłych. Znajdziemy tu legendy o księciu Popielu, którego zjadły myszy, krakowskim smoku, warszawskiej syrenie i wiele innych mądrych, pouczających tekstów, przekonujących o tym, że warto wierzyć w dobro, miłość i w oparciu o nie realizować własne marzenia.

Na uwagę zasługują także piękne ilustracje Oli Nowakowskiej, które współgrają z treścią opowiadań i stanowią ich doskonałe uzupełnienie.

Warto więc przy okazji odwiedzin w bibliotece szkolnej sięgnąć po tę pozycję. Z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.  

*************************************************************************

b_1.jpg


„BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA”
to tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” przypadającego w październiku. Warto więc sięgnąć po  wspaniały zbiór egzotycznych baśni i wraz z ich bohaterami wybrać się w odległe krainy, gdzie czeka wiele niesamowitych przygód.

„Skarbnica baśni z całego świata” to zbiór dziewiętnastu utworów, które są opowieściami z różnych zakątków świata. Znajdziemy tu między innymi baśnie azjatyckie, arabskie, duńskie, norweskie oraz niemieckie. Poznamy przygody Aladyna, Szeherezady, księcia Ahmeda, powędrujemy do Krainy Trzech Krzywych Cytryn, Oczywiście, jak to we wszystkich baśniach bywa, bezmyślność, chciwość, zło i głupota ponoszą porażkę. Zwycięża dobro, a pozytywni bohaterowie, mimo licznych perypetii zawsze zwyciężają, żyją długo i szczęśliwie i spełniają swoje marzenia. Ze wszystkich utworów wyłania się  ludowa mądrość i wskazówki dla każdego z nas, bez względu na przedział wiekowy. Dodatkowym walorem tej książki jest twarda, solidna okładka z pięknymi ilustracjami oraz duża czcionka, która z pewnością ułatwi młodszym czytelnikom samodzielną lekturę.

Tak więc warto sięgnąć po „Skarbnicę baśni z całego świata”. Książka znajduje się w zasobach naszej biblioteki szkolnej.

*************************************************************************

g.jpg

„Gorzka czekolada i… inne opowiadania o ważnych sprawach” to praca zbiorowa. Zawiera piętnaście znakomitych opowiadań o tym, co w życiu jest najważniejsze. Polecam ją szczególnie nastolatkom, ale może być również niezwykle pouczającą lekturą dla rodziców, którzy borykają się często z problemami swych dorastających dzieci. Autorami tekstów wchodzących w skład całej książki są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lingren organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Każde z tych opowiadań podejmuje odrębną tematykę, jednak ich wspólnym mianownikiem jest to, że przekazują wszystkim, bez względu na wiek, uniwersalne i ponadczasowe wartości, którymi należy kierować się w życiu. Przyjaźń, szacunek, sprawiedliwość, odwaga, ale także pozytywne nastawienie do świata i ludzi czynią bowiem nasze życie dobrym i szczęśliwym. Niestety wiele z tych wartości zagubiło się w natłoku  otaczającej nas rzeczywistości.

Sytuacje dnia codziennego ukazane w cyklu opowiadań są nam znane, może nawet odnajdujemy w nich cząstkę naszych przeżyć i reakcji. Wydarzenia ze szkolnego podwórka, boiska są nam bliskie, a postacie w różnym wieku przypominają naszych bliskich, znajomych …, może nas samych. Należy również dodać, że wśród tych opowiadań znajdują się również fantasy i przygodowe z zapierających dech finałem. Z pewnością niejeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady”. W tych opowiadaniach mają również miejsce i dorośli, których portrety, są czasem bardzo mocno zarysowane.

Te piętnaście opowiadań dla młodzieży, ale i dorosłych warto poznać. To mądra i wartościowa książka – na każdy wiek.

 *************************************************************************

W.jpg

Wrzesień to miesiąc, w którym miały miejsce tragiczne wydarzenia w historii naszego państwa.

Warto więc zagłębić się w lekturę utworów związanych z problematyką II wojny światowej. Godną polecenia jest książka z serii „Ale historia…Ta potworna wojna”.Ale historia..." to genialna seria historyczna z barwnymi postaciami i najlepszym nauczycielem historii Panem Cebulą. Tym razem siódmy tom przygód znanych bohaterów,  pod przewodnictwem Witka, zabiera bohaterów w czasy II wojny światowej. Ich celem jest sprawdzić, jak udało się pokonać Hitlera i zakończyć konflikt.

Grupa przyjaciół ma przy tym wiele innych przygód m.in. udaje im się zapobiec kradzieży obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”. Niestety uczniowie nie mają wpływu na bieg historii. Na własne oczy widzą zniszczoną przez naloty stolicę czy płonący Zamek Królewski. Poznajemy działalność Ireny Sendlerowej czy Janusza Korczaka.
Autorka, Grażyna Bąkiewicz podjęła trudny temat, ale pokazała go w prawdziwy sposób. W porównaniu do poprzednich części nie ma tu tak dużej dawki humoru, jednak książka, dzięki dobrze skonstruowanej fabule jest niezwykle interesująca. Młodzi czytelnicy dostają ciężką lekcję historii, ale w bardzo przystępny sposób.
Całość opatrzona została komiksowymi ilustracjami, które ożywiają tekst i czynią go jeszcze bardziej atrakcyjnym
Ta  książka to wspaniałe uzupełnienie lekcji historii. Przenosimy się w czasy II wojny światowej, uczymy się śpiewać zakazane piosenki i poznajemy ciekawe fakty historyczne.. Warto więc do niej zajrzeć.

 *************************************************************************

M2.jpg   M3.jpg

M4.jpg  M5.jpg

Wakacje  już za nami. Pozostają wspomnienia podróży, plaży z ciepłym piaskiem, pysznych gofrów ze śmietaną, lodów  dla ochłody i słodkiego lenistwa. Kiedy więc nadchodzą jesienne chłody, warto wyruszyć w podróż z nieco zwariowaną rodzinką Mazurskich i przeżyć wraz z nimi wspaniałe przygody oraz poznać ciekawe miejsca.

Okazją ku temu może być lektura książki „Mazurscy w podróży” autorstwa znanej i lubianej pisarki, Agnieszki Stelmaszyk. Jej twórczość skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży.

Seria, opowiadająca o perypetiach szalonej rodzinki podróżującej w czasie wakacji samochodem po różnych zakątkach Europy, składa się z czterech książek. W każdej z nich Mazurscy  przebywają w innych miejscach.  Oczywiście nie obędzie się bez mnóstwa zakręconych przygód, wśród których można znaleźć  zabawne, ale i mrożące krew w żyłach. Grono podróżujących tworzą jedenastoletni Jędrek, jego  rodzice, kuzynka Marcela oraz niezwykle energiczna i żywotna -  babcia Bunia.  Obraz rodziny został przedstawiony w sposób realistyczny, ale nie brakuje w nim humoru i anegdotek.

Poza  tym książka stanowi bogate źródło wiedzy.  Bohaterowie zwiedzają bowiem autentyczne miejsca, które są doskonale opisane. Każda z przygód kończy się zbiorem krótkich ciekawostek historycznych i geograficznych. Znaleźć tu można również wiele pięknych zdjęć z opisywanych miejsc.

Tę książkę czyta się naprawdę z ogromną przyjemnością, tym bardziej, że pojawia się w niej również wątek kryminalny i nawet romansowy.

Tak więc podróżujmy z Mazurskimi po różnych zakątkach Europy i przeżywajmy wspólnie z nimi przygody. To idealna lektura dla młodych, ciekawych świata  odkrywców.

sz.png


ROK SZKOLNY 2020/2021
biblioteka3.jpg


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek – piątek: od godz. 8.00 do 16.00

 

  

ZASADY WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK W OKRESIE PANDEMII COVID-19:

1. Uczniowie kl. 1-8  mogą zamówić książki poprzez: 

- katalog online biblioteki szkolnej,
- dziennik elektroniczny,
- pocztę e-mail nauczycieli bibliotekarzy: barbaraz5521@gmail.com  lub leksowska3@wp.pl     

2. Zamówione książki zostaną odłożone na stoliku w przedsionku szkoły.

3. Odbiór zamówionych książek odbywa się w godzinach 8.00 do 16.00.

4. Zwracane książki prosimy zapakować w reklamówkę i opisać, podając na przyklejonej w widocznym miejscu kartce: imię, nazwisko ucznia i klasę. 

5. Zwrotu książek dokonuje się poprzez wrzucenie ich do skrzynki kontaktowej o każdej porze lub też można wejść do przedsionka szkoły i zostawić na stoliku, w godz. od 8.00 do 16.00.


sz.png

NAJLEPSZY CZYTELNIK 

ROKU SZKOLNEGO 2020/2021


Biblioteka szkolna, jak co roku, zapraszała wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie – NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU w kategorii klas 1-8. W tym roku szkolnym, tytuł ten uzyskał 

uczeń klasy 1b – MIKOŁAJ PYRZYNA. 

Mimo lockdownu i wynikających z tego powodu trudności, wypożyczył i przeczytał 72 książki. Jest to bardzo wysoki wynik, dlatego też gratulujemy mu tego sukcesu. 


Naj._czyt._r..jpg

Brawo Mikołaj!

 

PIERWSZA DZIESIĄTKA NAJAKTYWNIEJSZYCH CZYTELNIKÓW:

1.  Mikołaj Pyrzyna – 1 b - 72 wypożyczonych książek

2. Julia Rybak – 3 c – 64

3. Karolina Witek – 1 a - 64

4. Antonina Włodarczyk – 3 a - 52

5. Franciszek Wojciechowski – 3 c - 51

6. Aleksandra Włodarczyk – 1 c - 50

7. Natalia Grzechuła –  2 c - 50

8. Maksymilian Bury – 3 c - 48

9. Jakub Oszust – 3 c - 47

10. Roksana Stępień – 3 a - 47


Gratulacje! 

Nagrody i pamiątkowe dyplomy w/w uczniowie otrzymają na koniec roku szkolnego.

sz.png

czg.jpg


W maju tytuł 
„CZYTELNIKA MIESIĄCA” zdobyła

JULIA RYBAK – klasa III c  33 wypożyczonych książek

 

Gratulujemy naszej najlepszej czytelniczce!

Uczniowie z wysokim wskaźnikiem czytelnictwa w maju:

Jakub Oszust III c  - 32

Karolina Witek I a - 26

Franciszek Wojciechowski III c - 25

Mikołaj Pyrzyna I b - 18

Natalia Grzechuła II c - 17

Maksymilian Bury III c - 15

 Brawo dla wyróżnionych uczniów!

sz.png

FINAŁ 

POWIATOWEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO 

„CZYTANIE NIE BOLI!”


Uroczyste rozstrzygnięcie XI edycji konkursu odbyło się 27.05.2021 r. w Starostwie Powiatowym w Kraśniku. Finał został zorganizowany przez Dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. 

Z przyjemnością informujemy, że z naszej szkoły zostały nagrodzone 3 uczennice:

PRACE PLASTYCZNE I FOTOGRAFICZNE: KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-III

II MIEJSCE: KAROLINA WITEK – KL. I A (opiekun: p. A. Rostek, p. K. Misztal)

WYRÓŻNIENIE: EMILIA MADEJ – KL. III B (opiekun: p. B. Oszust, p. D. Siebielec)


PRACE PLASTYCZNE I FOTOGRAFICZNE: KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-VIII      

WYRÓŻNIENIE: WANESSA KUŁAGA – KL. IV B


Serdecznie gratulujemy!

Organizatorami I etapu konkursu w naszej szkole byli nauczyciele bibliotekarze.  


     
 

 
                    

         sz.png

 

18 MAJA

DZIEŃ PATRONA

101 ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY – ŚW. JANA PAWŁA II


Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, a zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i głęboką wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. 

16 października 2006 roku, w rocznicę wyboru na papieża Stolicy Apostolskiej - Jan Paweł II został patronem naszej szkoły, z czego jesteśmy bardzo dumni. W tym roku uroczyście obchodzimy 101 rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka. 

Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej materiałami, zawierającymi ważniejsze informacje i ciekawostki z Jego życia i pontyfikatu:


„Karol Wojtyła – nasz Papież” 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa  


Życie i pontyfikat Jana Pawła II. Koncert z okazji 100- lecia urodzin św. Jana Pawła II.  TVP VOD 

  Uderzą w pasterza, a rozproszą się owce - reportaż w 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II

Film edukacyjny "Jan Paweł II - Papież Młodych" (PJM)     

Jest to jeden z wielu cykli filmowych biografii św. Jana Pawła II, przygotowanych  przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie z myślą o uczniach oraz nauczycielach szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do wykorzystania na lekcjach religii lub wychowawczych.

„Dobry, święty człowiek - Jan Paweł II” -  film zrealizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek w Krakowie   

Jan Paweł II - prezentacja dla młodszych dzieci      

Film animowany  - Jan Paweł II Historia Papieża  

Świadkowie pontyfikatu   

Abp Mieczysław Mokrzycki - sekretarz Jana Pawła II opowiada o Papieżu. 


WAŻNE PRZESŁANIA:

SŁOWA JANA PAWŁA II

Instytut Dialogu JPII prezentuje materiały wideo z wystąpień Jana Pawła II skierowane do różnych grup społecznych podczas licznych pielgrzymek. Materiały pochodzą z archiwum TVP Kraków.   


JAN PAWEŁ II O OJCZYŹNIE:

To jest moja matka, ta ziemia! 

To jest moja matka, ta Ojczyzna! 

To są moi bracia i siostry! 

I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, 

zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć!” 

3 czerwca 1991r. lotnisko w Masłowie, k. Kielc


Z całą homilią Jana Pawła II można zapoznać się – kliknij TUTAJ    

lub odsłuchać fragment – kliknij TUTAJ 

 „Kiedy Jan Paweł II 19 sierpnia 2002 r. opuszczał swój kraj, powiedział: 

Ojczyzno moja kochana, Polsko, […] 

Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna!”    

Więcej – Przystanekhistoria.pl   


JAN PAWEŁ II W OBRONIE ŻYCIA:

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać 

– oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”     

(Evangelium vitae)

Jan Paweł II obrońcą życia   

Jan Paweł II DEKALOG - V przykazanie. Nie zabijaj. 

Paweł Bębenek - Oratorium Matins for the Unborn Jutrznia dla Nienarodzonych  


JAN PAWEŁ II O PRACY:

„Bo praca, jak uczył niezapomniany kardynał Stefan Wyszyński, ma dwa cele: „Udoskonalenie rzeczy i udoskonalenie człowieka pracującego... ma być tak wykonywana, by w jej wyniku człowiek stawał się lepszy” (Duch pracy ludzkiej). Dzieje się tak, gdy realizowana jest rada św. Pawła: „Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi, świadomi, że od Pana otrzymacie dziedzictwo jako zapłatę” (Kol 3, 23-24)”. Źródło cytatu: ZiBaTePa

Homilia z Mszy św. dla rodzin w Szczecinie – 11.VI.1987

Praca i relacje nadają sens życiu  

W 101 rocznicę urodzin Jana Pawła II CentrumJP2 przygotowało „szereg publikacji i materiałów audiowizualnych eksponujących te momenty z biografii młodego Karola, które wpłynęły na jego postawę i ukształtowały nauczanie Jana Pawła II (…), czym dla niego była praca oraz jak podejście do pracy i doświadczenie młodego Karola Wojtyły wpłynęło na nauczanie papieża Jana Pawła II.”


PIELGRZYMKI JANA PAWŁA II DO POLSKI

Film „Pielgrzym” - Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny - 2-10 czerwca 1979 r.    

Śladami pielgrzymek papieskich w okresie PRL       

Papieskie pielgrzymki w PRL  

Książka w formacie pdf pod redakcją Wojciecha Polaka, Jakuba Kufla i Przemysława Ruchlewskiego.


JPII_4.jpg

JAN PAWEŁ II - ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY 

Film Piotra Kota przypomina najważniejsze, najbardziej radosne wypowiedzi papieża Polaka podczas pielgrzymek do Ojczyzny.


RODZINA JANA PAWŁA II:

„By rodzina była silna Bogiem, a kraj był silny rodziną, zdrową fizycznie i moralnie”.

 Homilia z Mszy św. dla rodzin w Szczecinie – 11.VI.1987


Reportaż: Rodzice Jana Pawła II 

Pierwszą szkołą świętości Jana Pawła II był dom rodzinny. Reportaż odpowiada na pytania o atmosferę jaka panowała w domu Wojtyłów oraz o to kim byli rodzice Świętego z Wadowic.

Rodzina Wojtyłów 

Kim była Emilia Wojtyłowa wzruszający fragment książki pt: „Matka Papieża”  

Karol Wojtyła senior – „Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać...”

Więcej - Niezwykły ojciec papieża  oraz kliknij TUTAJ    

Uroczyste rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców Jana Pawła II

Edmund Wojtyła:

Film „Brat papieża” to fabularyzowany dokument przybliżający sylwetkę Edmunda Wojtyły – starszego brata Karola Wojtyły.


RODZINA SZKÓŁ JANA PAWŁA II  

https://rodzina.org.pl/

Strona internetowa, na której zamieszczona jest baza wszystkich szkół noszących imię Jana Pawła II (w tym i nasza „Szóstka”) oraz wiele różnych informacji.


STRONY INTERNETOWE 

POŚWIĘCONE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II

Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich 

Baza zawiera wszystkie encykliki i adhortacje Jana Pawła II, przemówienia i orędzia Papieża z okazji kolejnych Światowych Dni Młodzieży oraz homilie i przemówień z pielgrzymek do Polski - wraz z dodanym szczegółowym indeksem pojęć.   

Dom rodzinny Jana Pawła II – Muzeum w Wadowicach  

Wirtualna paczka edukacyjna z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II   

Małopolski Serwis Obchodów Urodzin Jana Pawła II

Specjalny serwis, który przybliża postać papieża Jana Pawła II poprzez różne informacje, video, fotogalerie, wirtualny spacer: Małopolska św. Jana Pawła II, serwis dla najmłodszych  - DLA DZIECI, Sanktuarium Jana Pawła II, Kraków Karola Wojtyły, Miejsca Pamięci, Wielka Księga Świadectw.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Promuje oraz twórczo rozwija duchowe i naukowe dziedzictwo Ojca Świętego. Jest organizatorem koncertów, imprez masowych, produkcji i projekcji filmowych. Prowadzi programy dla dzieci i młodzieży: warsztaty edukacyjne, lekcje tematyczne, olimpiady, gry miejskie i konkursy…    

FRANCISZKAŃSKA 3

Portal, na którym w zakładce JAN PAWEŁ II znajduje się wiele ciekawych materiałów.    

Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się! w Krakowie 

jako wotum dziękczynne wiernych za pontyfikat Ojca Świętego. Jest Jego symbolicznym ziemskim domem. Tworzą go: Sanktuarium  św. Jana Pawła II Wielkiego, Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Konferencyjne, Wieża Fatimska, Dom Pielgrzyma, a także zrekultywowane tereny zielone.

Portal JP2online               

Na portalu znajdują się dokumenty archiwalne, materiały audiowizualne, teksty związane z Janem Pawłem II. Projekt jest realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Serwis został otwarty w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Centrum Myśli Jana Pawła II
 

Warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata.

jp2.tvp.pl 

Serwis internetowy przygotowany przez Telewizję Polską. To najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II, która powstała dzięki unikalnym zbiorom archiwalnym TVP.
 

Szlaki Papieskie   

 Fundacja dokumentuje i opisuje miejsca odwiedzane przez ks., bp., kard. Karola Wojtyłę, oraz opisuje i wytycza na podstawie dokumentów trasy turystyczne, które przeszedł na terenie Polski. 

Artykuły z miesięcznika L'Osservatore Romano na stronach Opoki  


POLECAMY KSIĄŻKI O JANIE PAWLE II

          

sz.png

czg.jpg


W kwietniu tytuł „CZYTELNIKA MIESIĄCA” zdobył

MIKOŁAJ PYRZYNA – klasa I b 31 wypożyczonych książek

Serdecznie gratulujemy!


Przypominamy, że maj jest ostatnim miesiącem,
w którym jeszcze możecie wypożyczać książki i zdobyć nagrodę.
Zapraszamy do biblioteki.

sz.png


        DZIEŃ BIBLIOTEKARZY
                         I BIBLIOTEK – 8 MAJA

                        TYDZIEŃ BIBLIOTEK  8 - 15 MAJA

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), okres, w którym biblioteki wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów.

 Hasło tegorocznej edycji „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie głębokie przesłanie i zaproszenie  szerokich kręgów społeczeństwa do zainteresowania się książką i biblioteką -  miejscem, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a wybór  pozostawia własnej woli i determinacji. Nawiązuje również do bieżącej sytuacji w dobie pandemii i izolacji, ponieważ książkę można znaleźć nie tyko będąc fizycznie w bibliotece, ale również korzystając z  współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej – e-booków i audiobooków. Znajdziesz mnie w bibliotece” także wtedy, gdy odwiedzisz internetową stronę biblioteki i zapoznasz się z jej zbiorami.

Z okazji Święta Bibliotek nasza szkolna biblioteka przypomina o swoim istnieniu i zaprasza do korzystania z jej zbiorów bibliotecznych oraz do  przeglądania materiałów zgromadzonych na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA!

 Zapraszamy!!!  

Nasz patron, św. Jan Paweł II o bibliotece i czytaniu:

 „Biblioteka jest instytucją, która sama swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.”

5_1.gif

„Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze.
Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. 
Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać.”


ZNAJDZIESZ MNIE … W NASZEJ BIBLIOTECE – FOTO-WYSTAWKI:

„Zwierzęta w tytułach książek”„Imiona w tytułach książek”
 „Kolory w tytułach książek”Ciekawostki na temat książek - prezentacja.   
Kliknij TUTAJ

Co ty wiesz o książkach, czyli ciekawostki ze świata pisanego.  Kliknij TUTAJ

Ciekawostki o książkach – od Gutenberga do e-booka. Co można było kupić za jedną książkę w średniowieczu? Kiedy zaczęto numerować strony? Co ma wspólnego czytanie z Alzheimerem? Kliknij TUTAJ

Nietypowe zawody i zajęcia słynnych pisarzy. Kto skończył medycynę, a kto znał się na truciznach?   Kliknij TUTAJ

15 rekordów literackich w pigułce!  Kliknij TUTAJ

17 ZALET KSIĄŻKI

Edukacyjne łamigłówki i zagadki dla dzieci

Wybór cytatów o książkach, czytaniu, bibliotekach i bibliotekarzachkliknij TUTAJ

Darmowe bajki o przygodach elfów  HUMOR BIBLIOTECZNY

               

Spragniony wiedzy czytelnik wpada do biblioteki:

- Ja poproszę jeszcze raz tę książkę z fizyki, którą ostatnio pożyczałem.

- A jaka to była książka?

- No...taka gruba z zieloną okładką... 


sz.png

źródło grafiki: http://lublin.ap.gov.pl/

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga – to symbol państwowości, przynależności i tożsamości narodowej.

Ustanowienie dnia 2 maja świętem,  miało swoje uzasadnienie w historii.  W Rzeczypospolitej Ludowej ten dzień był dniem obowiązkowego zdejmowania, a nie wywieszania flagi.  Postępowano tak z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest obchodzona następnego dnia.

2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Biało- czerwone flagi powiewają na naszych ulicach, budynkach użyteczności publicznej, domach i blokach. W całym kraju odbywają się państwowe uroczystości , artystyczne występy i różnego rodzaju społeczne akcje.

 

Więcej na temat Święta 2 Maja – Archiwum Państwowe w Lublinie. Kliknij TUTAJ   

Święto Flagi – prezentacja youtube (dla młodszych dzieci).  Kliknij TUTAJ

2 Maja Święto Flagi – film youtube.  Kliknij TUTAJ

Święta majowe - 1 Maj - 2 Maj - 3 Maj - Polska - Moja ojczyzna,  film youtube.  Kliknij TUTAJ

 Historia polskiej flagi -   prezentacja youtube SlidePlayer  -  Kliknij TUTAJ  

POLSKA - Moja ojczyzna / Film edukacyjny dla dzieci – kliknij TUTAJ  


sz.png

k.jpg


3 maja obchodzimy Święto Narodowe –  230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która uchodzi powszechnie za jedno z najbardziej chwalebnych wydarzeń w historii Polski; za symbol wysiłków zmierzających do uzdrowienia państwa polskiego i uratowania go przed zagładą. W czasach niewoli Konstytucja stała się przedmiotem dumy - dowodziła, że Polacy potrafią rządzić się sami i zdolni są do podniesienia się z upadku. Tym bardziej lubimy podkreślać jej doniosłość, że była ona pierwszą w Europie, a drugą w świecie, po amerykańskiej, konstytucją pisaną. Choć obowiązywała ona tylko przez rok, ponieważ została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką to jej świętowanie ma bardzo długą tradycję. Rocznica jej uchwalenia była świętowana już pod zaborami, pomimo represji i sprzeciwu zaborców, a także na emigracji.

Po I wojnie światowej, 29 kwietnia 1919 r., Sejm Ustawodawczy uznał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja za święto narodowe. Po II wojnie światowej zostało zniesione przez komunistyczne władze Polski Ludowej. Dopiero Sejm III Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1990 r. przywrócił Polakom ich święto narodowe.

Niech obchodzone święto Konstytucji 3 Maja przypomina nam trudne dzieje naszej Ojczyzny. „Święta miłości kochanej Ojczyzny,

Czują Cię tylko umysły poczciwe!”

Ignacy Krasicki

Pieśń „Hymn do miłości Ojczyzny” znana jest także pod tytułem „Hymn Szkoły Rycerskiej” oraz „Święta miłości kochanej Ojczyzny”. Tekst pieśni powstał w 1774 po gorzkich doświadczeniach związanych z konfederacją barską oraz rozbiorem Polski.

LINK DO UTWORU 


NASZ PATRON, ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II, O KONSTYTUCJI 3 MAJA:

 „Dzisiaj, w dniu 3 maja, w którym Kościół czci Królową Polski, Bogarodzicę, nawiązując do ślubów Jana Kazimierza, równocześnie nasz naród przypomina inne, bardzo doniosłe wydarzenie w swoich dziejach, wydarzenie doniosłe,
wydarzenie równocześnie dramatyczne, ponieważ Konstytucja 3 Maja,
jak wiadomo, była wielkim zrywem w kierunku odnowy społecznej i politycznej Rzeczpospolitej, z tym tylko, że ten wielki zryw przyszedł w momencie agonii społeczeństwa i został zniszczony w znacznej mierze rękami wrogów,
ale także i rękami zaślepionych rodaków.”

r1.jpg          r1.jpg         r1.jpg

„Nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności za to,
że dokum
ent taki stanął u progu ostatnich dwóch stuleci.”

r1.jpg            r1.jpg        r1.jpg

„Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej
w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej
dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego.” 

(Cytaty z książki znajdującej się w naszej bibliotece: „Nauki z polskich dziejów”; seria: Jan Paweł II do Narodu)

Link do strony internetowej, która specjalnie została przygotowana
w związku z 230 rocznicą Konstytucji 3 Maja – kliknij TUTAJ


Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Zamek Królewski w Warszawie proponuje szereg działań w zakresie edukacji związanych z tym doniosłym jubileuszem – kliknij TUTAJ

„Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – film edukacyjny z serii „Ożywione obrazy” zrealizowany z wykorzystaniem obrazu „Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1971, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum   – Warto obejrzeć!   


Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku - film o dokumencie, który powstał w Zamku Królewskim w Warszawie 230 lat temu  
kliknij TUTAJ 


 Muzeum oczami dziecka / Zamek Królewski w Warszawie    


Noc Muzeum po królewsku – wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego     


Portal polskiej pieśni patriotycznej, hymnicznej i wojskowej. Dla każdego z udostępnionych utworów przygotowany został pakiet muzyczno-edukacyjny do samodzielnej nauki  – kliknij TUTAJ  


Piękna PREZENTACJA poświęcona 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez Zespół Szkół w Kańczudze.  


k4_1.jpg


Na dzień 3 maja Kościół katolicki wyznaczył święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W ten sposób cześć dla Najświętszej Maryi Panny połączyła się z pamięcią o wielkim dziele naszych przodków, którzy nie wstydzili się i nie wahali się swoich losów, trudnych zmagań oraz walki o niepodległość w czasach niewoli i wojen powierzać Maryi, Królowej Polski.

„Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. (…) Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.” Więcej informacji – kliknij TUTAJ

Link do pieśni BOGURODZICA

sz.png

23.04.2021 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest  organizowany od 1995 roku . Jego główny cel to  promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Data Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir.

„Czytając, nigdy nie czujesz się sam.”

Obecnie, w czasach pandemii koronawirusa, gdy ludzie są zmuszeni spędzać czas w murach własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się najlepszym sposobem na przezwyciężenie poczucia samotności i źródłem wewnętrznej siły.

 W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, zachęcamy czytelników naszej szkolnej biblioteki  do wypożyczania książek  i czytania.

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. /Cyceron/

sz.png

e2.jpg


Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest od 1970 r. Jest to największe na świecie święto ekologiczne. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 1990 r.

Celem tego święta jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dzień ten jest znakomitą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.

Tegoroczne obchody  odbywają się  pod hasłem : 

„PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ.”

Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, więc powinien czuć się odpowiedzialny za nią!

  

EKO-PRZESŁANIA JANA PAWŁA II DO POLAKÓW: 

„Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że to, co tak cieszy oczy i raduje ducha, może ulec zniszczeniu […]. […] to, co najbardziej zagraża stworzeniu i człowiekowi, to brak poszanowania dla praw natury i zanik poczucia wartości życia.”
 
Więcej -  kliknij TUTAJ               

„… człowiek sam stał się niszczycielem środowiska naturalnego. Proces zniszczenia w niektórych regionach już się dokonał, gdzie indziej trwa.”  

Więcej - kliknij TUTAJ      

„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!”   

Więcej - kliknij TUTAJ 

         s.jpg         

 s.jpg      LINKI DO STRON O TEMATYCE PRZYRODNICZEJ     s.jpg
I EKOLOGICZNEJ:

- Portal chrześcijańskich ekologów Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA  - kliknij TUTAJ      

- Strona internetowa edukująca i inspirująca do zmiany nawyków na bardziej proekologiczne. W pakietach edukacyjnych umieszczono materiały przeznaczone do samodzielnej pracy dzieci, dla rodziców i nauczycieli różnych poziomów nauczania  - kliknij TUTAJ      

CENTRA PRZYRODNICZE – linki kierujące do stron internetowych prezentujących ciekawe materiały   przyrodnicze, edukacyjne, informacyjne:

- Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze   kliknij TUTAJ  

- Centrum edukacji przyrodniczej – UJ w Krakowie   -  kliknij TUTAJ          

- Centrum Edukacji Przyrodniczej - Tatrzański Park Narodowy - kliknij TUTAJ     

- INTERAKTYWNA BAJKA EDUKACYJNA – „Zielona woda” kliknij TUTAJ  

- Pomysły na PRACE PLASTYCZNE dla dzieci z okazji Dnia Ziemi – kliknij TUTAJ

-  FILM EDUKACYJNY - EduKredka – DZIEŃ ZIEMI, wyjaśniający kiedy i dlaczego obchodzimy Światowy Dnia Ziemi. Pokazuje sposoby troski o najbliższe środowisko naturalne i kształtuje postawy proekologiczne. Film stanowi pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i wychowawców dzieci w wieku wczesnoszkolnym podczas zajęć stacjonarnych oraz online  - kliknij TUTAJ 

FILM EDUKACYJNY -  DZIEŃ ZIEMI, który wyjaśnia, czym jest planeta Ziemia i jej miejsce w Kosmosie. Film pokazuje szkodliwość plastiku dla środowiska, zwierząt i roślin. Ukazuje, jak w prosty sposób oszczędzać wodę, dbać o czyste powietrze oraz o naturę    kliknij TUTAJ   

- FILM - JAK DBAĆ O ŚRODOWISKO? 10 SPOSOBÓW JAK CHRONIĆ PRZYRODĘ.
Obejrzyj film do końca i zobacz jak zacząć dbać o środowisko właśnie teraz!  - kliknij TUTAJ       

- Sprawdzone pomysły i materiały do bezpłatnego pobrania i wykorzystania na zajęciach z okazji Dnia Ziemi   kliknij TUTAJ

- DZIEŃ ZIEMI GIMNASTYKA. MATERIAŁY DYDAKTYCZNE : testy ekologiczne, rebusy, rozsypanki wyrazowe, teleturniej, koło fortuny, ćwiczenia logopedyczne itp.- wszystko dotyczące Dnia Ziemi i ekologii -  kliknij TUTAJ

PREZENTACJA DLA DZIECI – „Bądźmy przyjaciółmi Ziemi” -  kliknij TUTAJ

 

„Ziemia domaga się pracy i troski, uprawiania i chronienia; nie możemy nadal wyciskać jej jak pomarańczy. […] musimy pilnie działać. Każdy z nas może odegrać cenną rolę, jeśli wszyscy już dziś wyruszymy w drogę.
Nie jutro, dzisiaj.”     

 Papież Franciszek 

Więcej – kliknij TUTAJ   

POLECAMY KSIĄŻKI O TEMATYCE PRZYRODNICZEJ I EKOLOGICZNEJ:


 
 
To tylko niektóre z dostępnych w naszej bibliotece egzemplarzy.

 SZANUJMY I KOCHAJMY SWOJĄ PLANETĘ.


PAMIĘTAJMY, ŻE ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA, WIĘC DBAJMY O NIĄ.

 

sz.png

 

WYNIKI I ETAPU

POWIATOWEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

BIBLIOTECZNEGO „CZYTANIE NIE BOLI !”


W naszej szkolnej bibliotece rozstrzygnięto I etap konkursu „Czytanie nie boli!”

Do II etapu, którego organizatorem jest Dział Pedagogiczny Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku, wyłoniono prace 5 uczniów:

Prace plastyczne:

OLIWIA BERNAT – kl. III b

EMILIA MADEJ – kl. III a

MIKOŁAJ PYRZYNA – kl. I b

KAROLINA WITEK – kl.  I a

Fotografia:

WANESSA KUŁAGA – kl. IV b

                                        

   


 

Finał powiatowego konkursu przewidziany jest na koniec maja.


Uczniowie wyróżnieni:

Anna Bardak – kl. I b

Michał Bardak – kl. III b

Klara Bieniecka – kl. III b

Patrycja Pałka – kl. III b


                                              

 
  

Wszyscy w/w uczniowie otrzymają na koniec roku szkolnego dyplomy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za udział.


sz.png


ch1.jpg


14 KWIETNIA – 1055 ROCZNICA CHRZTU POLSKI
 

Jedną z najważniejszych dat w historii Polski jest 14 kwietnia 966 r. Uznawana jest ona za początek naszego państwa i polskiego Kościoła katolickiego z racji przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Wagę tego święta i należyte uczczenie tego dnia podkreślają Polacy poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi.

Święto chrztu Polski ustanowił Sejm 22 lutego 2019 r. (USTAWA z dnia 22 lutego 2019r. o ustanowieniu Święta Chrztu Polski. Dz.U. 2019 poz. 656) 

14 kwietnia 2021 r. w 1055 rocznicę chrztu Polski metropolita poznański abp S. Gądecki poświęci ołtarz gotyckiego kościoła NMP in Summo w Poznaniu, który został wzniesiony w XV w. na murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawykliknij TUTAJ

Więcej informacji o tym święcie - w poniższych linkach: 

- „Religijne znaczenie chrztu Polski” – Tekst programowy Rady Społecznej prz