strona główna  -   dane kontaktowe  
drukuj


Katalog online
umożliwiający przeszukiwanie książek
i innych zbiorów biblioteki
B I B L I O T E K A

14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg

AKTUALNOŚCIROK SZKOLNY 2020/2021
biblioteka3.jpg


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek – piątek: od godz. 8.00 do 16.00

 

  

ZASADY WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK W OKRESIE PANDEMII COVID-19:

1. Uczniowie kl. 1-8  mogą zamówić książki poprzez: 

- katalog online biblioteki szkolnej,
- dziennik elektroniczny,
- pocztę e-mail nauczycieli bibliotekarzy: barbaraz5521@gmail.com  lub leksowska3@wp.pl     

2. Zamówione książki zostaną odłożone na stoliku w przedsionku szkoły.

3. Odbiór zamówionych książek odbywa się w godzinach 8.00 do 16.00.

4. Zwracane książki prosimy zapakować w reklamówkę i opisać, podając na przyklejonej w widocznym miejscu kartce: imię, nazwisko ucznia i klasę. 

5. Zwrotu książek dokonuje się poprzez wrzucenie ich do skrzynki kontaktowej o każdej porze lub też można wejść do przedsionka szkoły i zostawić na stoliku, w godz. od 8.00 do 16.00. 


sz.png


ch1.jpg


14 KWIETNIA – 1055 ROCZNICA CHRZTU POLSKI
 

Jedną z najważniejszych dat w historii Polski jest 14 kwietnia 966 r. Uznawana jest ona za początek naszego państwa i polskiego Kościoła katolickiego z racji przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Wagę tego święta i należyte uczczenie tego dnia podkreślają Polacy poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi.

Święto chrztu Polski ustanowił Sejm 22 lutego 2019 r. (USTAWA z dnia 22 lutego 2019r. o ustanowieniu Święta Chrztu Polski. Dz.U. 2019 poz. 656) 

14 kwietnia 2021 r. w 1055 rocznicę chrztu Polski metropolita poznański abp S. Gądecki poświęci ołtarz gotyckiego kościoła NMP in Summo w Poznaniu, który został wzniesiony w XV w. na murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawykliknij TUTAJ

Więcej informacji o tym święcie - w poniższych linkach: 

- „Religijne znaczenie chrztu Polski” – Tekst programowy Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim  - kliknij TUTAJ 

- Prezentacje multimedialne pt. „Chrzest Polski” nagrodzone w I Ogólnopolskim Konkursie na prezentację – kliknij TUTAJ 

- http://chrzest966.pl/  - strona internetowa, która powstała z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski  i Narodowego Centrum Kultury z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

http://swietochrztu.pl/ - strona w całości poświęcona temu świętu (m. in. scenariusz akademii, artykuły, wystawy, wykłady i prezentacje, filmy, książki, wiersze, pieśni).

- Muzeum Początków Państwa Polskiego:  kliknij TUTAJ  

- Mieszko I i chrzest. Odc. 4.  Kliknij TUTAJ


ch2.png


sz.png


cz2.jpg


W marcu tytuł „CZYTELNIKA MIESIĄCA” zdobyły dwie uczennice:

  LENA MILANOWSKA -  klasa I b

oraz

ALEKSANDRA WŁODARCZYK - klasa I c

 (po 26 wypożyczonych książek). 

Dyplomy i nagrody rzeczowe zostaną wręczone Lenie i Oli
po powrocie dzieci do szkoły.
Gratulacje!


Uczniowie z wysokim wskaźnikiem czytelnictwa:

1. Borys Bielecki – I c - 24 wypożyczonych książek

2. Julia Rybak – III c - 24

3. Karolina Witek – I a - 24

4. Maksymilian Bury – III c - 21

5. Mikołaj Pyrzyna – I B - 19

6. Roksana Stępień – III A - 15

7. Antonina Włodarczyk – III A - 15

8. Franciszek Łomnicki – III C - 15

9. Michał Bardak – III B - 15

10. Weronika Wójcicka – I C - 15

Gratulujemy!

sz.png

13 KWIETNIA


Fot. Twitter/Michał Dworczyk

 

 „13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie.
Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego były to miejscowości Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego.
Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej.”
Źródło cytatu: 

 

LINKI KIERUJĄCE DO INFORMACJI O ZBRODNI KATYŃSKIEJ: 

- Dyskusja on-line w dniu 13 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00 na stronie krakow.ipn.gov.pl oraz na  Facebooku na temat: „Małopolscy bohaterowie wojny 1920, ofiary zbrodni katyńskiej”. Premiera internetowa w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

- „21 857. Katyńskie liczby”. Spot wideo krakowskiego IPN - kliknij TUTAJ

Film „Katyń - historia wciąż żywa”  - kliknij TUTAJ

Wirtualna paczka historyczna o Zbrodni Katyńskiej (znajdują się tu m. in. publikacje, materiały filmowe, artykuły, wystawy, portale edukacyjne) - kliknij TUTAJ

- Film edukacyjny „Kłamstwo katyńskie – od Stalina do Gorbaczowa” - kliknij TUTAJ

Film dokumentalny „Katyń. Dół nr 8” - kliknij TUTAJ

Infografiki historyczne. Zbrodnia katyńska - kliknij TUTAJ

- Zbrodnia katyńska. Najważniejsze fakty - kliknij TUTAJ

- Zbrodnia katyńska w archiwaliach IPN - kliknij TUTAJ

Obozowa korespondencja jeńców Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska - kliknij TUTAJ

- Historia Stefana Bartysiaka, mieszkańca Kraśnika, któremu udało się uciec z sowieckiego obozu śmierci w Lesie Katyńskim  - kliknij TUTAJ


Jedyną kobietą, która znalazła się wśród ofiar zbrodni katyńskiej była Janina  Lewandowska – pilot podporucznik zamordowana wiosną 1940 r. przez funkcjonariusza NKWD  strzałem w tył głowy. Była córką gen. J. Dowbora-Muśnickiego.  Wychowana została w domu z tradycjami, w duchu patriotyzmu …”.

Więcej informacji :  kliknij TUTAJ  


Janina Lewandowska. Lotnisko Ławica, Poznań, 1936. Fot. w zbiorach Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie

sz.pngŹródło grafiki: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/10-kwietnia-2020-roku--pamietamy 

 

„Największa tragedia w historii Polski po II wojnie światowej i mimo upływu blisko dekady wciąż niezabliźniona rana nie tylko w sercach bliskich ofiar, ale i wielu Polaków. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot Tu-154M z 96-osobową delegacją państwową na pokładzie, zmierzającą na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej. Zginęli wszyscy pasażerowie, elita państwa polskiego z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele. Pamiętamy i zawsze pamiętać będziemy!” 

 

„Wolność i Prawda” – niewygłoszone przemówienie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego  - materiał w PDF   kliknij TUTAJ 


sz.png

7 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

I DZIEŃ PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia to „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”.

 Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, nierówności zdrowotne prowadzą do niepotrzebnego cierpienia, chorób, niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Pogłębiają one również istniejącą niekorzystną sytuację związaną z pandemią koronawirusa i szkodzą naszym społeczeństwom i gospodarkom. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do większych inwestycji w podstawową opiekę zdrowotną, aby zapewnić wszystkim zdrowie. Nikt nie jest bezpieczny dopóki wszyscy nie będą bezpieczni!

Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i pracownikom służby zdrowia za pełną poświęcenia pracę na rzecz pacjentów, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii. Życzymy, abyście zawsze byli otoczeni życzliwością, a wykonywany zawód dawał Wam prawdziwą satysfakcję.

Z okazji swojego święta pracownicy polskiej służby zdrowia opowiadają o swojej pracy i zaangażowaniu w walce z pandemią koronawirusa.    Kliknij TUTAJ 

*************************************************************************

 

NOWE RECENZJE KSIĄŻEK

(wszystkich zainteresowanych informujemy, że wcześniejsze recenzje można znaleźć poniżej, w dziale: „Spotkania z ciekawą książką”)

KLASY  1-3