strona główna  -   dane kontaktowe  
drukujWolontariat – to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.  

Wolontariusz – osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia niesie pomoc, angażuje się w prace na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego.  

Wolontariat szkolny – inicjatywa młodzieży, skierowana do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.  

 

Szkolny Klub Wolontariatu (SKW) rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2019r. Podjęliśmy wiele akcji charytatywnych dzięki czemu zdobyliśmy Certyfikat Szkolnego Klubu Wolontariatu. W roku 2020/2021 wybuch pandemii znacznie utrudnił naszą pracę, jednakże w roku szkolnym 2021/2022 znowu ruszamy!------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rok szkolny 2022/2023 
Podsumowanie "Tygodnia bardzo Kulturalnego" - w dniu 05.04.2023r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez panią dyrektor szkoły Monikę Kuśmierz oraz Radę Rodziców. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym klasom, które starały się brać aktywny udział w akcji :) 
Mamy nadzieję, że tydzień kulturalny przerodzi się w miesiąc a ten w cały rok :) Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a tym bardziej cieszy nas fakt, że w kasach młodszych  I miejsce otrzymały równorzędnie 2 klasy.

W kategorii klas I - III 
I miejsce klasa 1 a :) 
I miejsce klasa 3 c :)
II miejsce klasa  1 b :) 
III miejsce klasa 2 b :)

W kategorii klas IV - VIII
I miejsce klasa 5 a :)
II miejsce klasa 5 c :)
III miejsce klasa 4 c :) Tydzień bardzo kulturalny - ten niezwykły tydzień miał na celu propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego, rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów, a także kształtowanie u uczniów postaw akceptacji, tolerancji oraz poszanowania praw innych. W ramach akcji podjęto wiele działań. Na korytarzu szkolnym powstała wystawa plakatów klas 1-8, gdzie można było podziwiać sylwetki uczniów wyróżniających się zachowaniem godnym naśladowania. Drzwi sal zostały ozdobione miłymi słowami, które ocieplały „chłodne relacje” między uczniami.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Walentynki <3 <3 

14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Teorii na temat pochodzenia walentynek jest bardzo wiele. Już od średniowiecza święto to jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie. Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Patronem zakochanych jest święty Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym i prawdopodobnie poniósł za to karę śmierci. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek (najczęściej jest to czerwone serce opatrzone wierszykiem).
Z tej okazji, SKW zorganizował pocztę walentynkową. Już szóstego lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała na pocztówki. Każdy z uczniów naszej szkoły przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
We wtorek korespondencja została doręczona do adresatów :) 

”Dzień Świętego Walentego

To dzień dobry dla każdego!

W tym dniu wszyscy to wyznają,

że chcą kochać i kochają!”-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wieczór filmowy dla klas VI 

Szkoła to nie tylko miejsce, w którym odbywają się lekcje. Jak się okazuje, można też spotkać się w jej murach z nauczycielami, koleżankami i  kolegami z ławki na wspólnym oglądaniu filmu o nietypowej porze. Tak właśnie było w piątkowy wieczór w naszej szkole. Samorząd Uczniowski wraz Szkolnym Klubem Wolontariusz zorganizowali wieczór filmowy dla klas szóstych.
Uczniowie w dobrym humorze zjawili się by obejrzeć film animowany „Czarna Pantera - Wakanda w moim sercu”, przebrani w piżamy i kapcie wraz z kocami, poduszkami i ulubionymi maskotkami. Rodzice zamówili poczęstunek – pizzę, a po filmie uczniowie bardzo miło spędzili czas na zabawie, grach planszowych i rozmowach. Wieczór filmowy był świetną okazją do integracji grupy oraz miłego spędzania czasu. Z pewnością uczestnikom pozostanie w pamięci wiele ciekawych wspomnień.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

W miesiącu grudniu odbył się konkurs na kartkę świąteczną, którego inicjatorem był Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu. Celem konkursu było: rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie wrażliwości, integracja klasowa, stworzenie możliwości prezentacji swojej pracy na korytarzu szkolnym. Dnia 16 grudnia konkurs został rozstrzygnięty.

I miejsce w kategorii klas I – IV zdobyła klasa IV A
I miejsce w kategorii klas V – VIII zdobyła klasa V A
Wyróżnienia otrzymały klasy: II B, III B, IV C i V C

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy :) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ANDRZEJKI 

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Według dawnych wierzeń noc św. Andrzeja miała moc magiczną pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Z tej okazji członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla uczniów liczne wróżby i zapewnili udaną zabawę.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - Pluszowy Miś :) Mimo coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś :) "  Nasi wolontariusze zorganizowali tego dnia wspaniałą niespodziankę - nasz szkolny Teddy razem z nimi odwiedzał uczniów :) Pluszowy Miś Teddy zostawiał uśmiechy na twarzy wszystkich dzieci :)
Rok szkolny 2021/2022

Szkolny Klub wolontariatu przypomina, że 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a cała nasza społeczność szkolna zachęcamy do ubrania tego dnia skarpetek nie do pary ☺️ 

d.jpg
Szkolny Klub Wolontariusza zaprasza do aktywności tłusto czwartkowej! Będzie pysznie! Czekamy na Wasze zdjęcia, które można wysłać na szkolnego fb lub przez Teams do pani Marleny Cholewińskiej

tc.pngWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 30 stycznia 2022 r.


Na ulicach naszego miasta kwestowało 15 wolontariuszy: Natalia Mazur, Blanka Przerwa,  Irena Wesołowska, Oliwia Gajewska,  Aleksandra Wicińska, Nikola Woźniak, Daria Walczak,  Amelia Wnuk, Aleksandra Duda, Weronika Rosła, Antonina Lamorska, Maja Rola, Julia Laskowska,  Antonina Łakoma, Mikołaj Pyrzyna. Wspólnie uzbieraliśmy kwotę 4734 zł 66 gr.
Dziękujemy rodzicom, opiekunom, p. Julicie Rymarczyk-Koper, p. Marlenie Cholewińskiej i Wam drodzy uczniowie!!! Mimo śnieżnej pogody daliście radę! ❤️Jesteście wspaniali❤️

wosp2.jpg

wosp1.jpg
111.png
Akcja "Razem na święta”

Wolontariuszki z SKW podczas Świąt włączyły się do akcji "Razem na święta”, której głównym celem było zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. #Razem na Święta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Dziękujemy Weronice Rosłej i Mai Michalczewskiej za samodzielne przygotowanie słodkich upominków (pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów, znajomych i osób potrzebujących z najbliższej okolicy.


skw.png
Pomoc w opiece nad zwierzakami

Nasze wolonatariuszki podejmują aktywne działania w ramach SKW, chętnie jeżdżą do przytuliska "Tulimy" i pomagają w opiece nad zwierzakami.

T1.jpg

T2.jpg

T3.jpg

T4.jpg

T5.jpg

T6.jpg
Kartka dla Obrońców Granic - listopad 2021 r.


Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Kartka dla Obrońców Granic". Jest to akcja, której zadaniem jest wsparcie żołnierzy wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Policji - pełniących służbę w zagrożonych miejscach polskiej granicy, poprzez przesyłanie kartek z wyrazami wsparcia i podziękowań. Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w akcję a dowodem tego jest ogrom kartek które dziś zostały wysłane na granicę.

13.jpg

14.jpg

15.jpg
Dzień życzliwości i pozdrowień------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Rok szkolny 2019/2020


Pomocna dłoń – styczeń 2020 r.

 

Konkurs „Pomocna dłoń”, w którym wyróżniona została praca klasy VIIB oraz uczennicy klasy IIB  Amelii Koślak.

10.jpg

9.jpgWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – styczeń 2020 r.


Współpraca z CKiP w Kraśniku, pomoc w zbieraniu pieniędzy do puszek WOŚP na sprzęt medyczny. Wolontariusze kwestowali z WOŚP 12.01.2020 r., zebrali 11837,97 zł.

3.jpg

4.jpgPomóż dzieciom przetrwać zimę 19 grudnia 2019 r.

Współudział SKW w akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”,  dary z akcji zostały przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

8.jpg
Dzień wolontariusza – 5 grudnia 2019 r.


Zorganizowanie przedstawienia z okazji Dnia Wolontariusza promującego idee wolontariatu.

6.jpg

7.jpgPromowanie zdrowego stylu życia
z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

– 21 listopada 2019 r.

5.jpg
Pomagamy klikając


Ogólnopolska akcja, klikając na stronie internetowej pomagamy głodującym dzieciom, osobom bezdomnym lub zwierzętom. Przygotowanie filmiku przez wolontariuszy, promującego akcję. Filmik został puszczony na lekcjach informatyki oraz podczas Dnia Wolontariusza.Czyńmy dobro – 28-30 października 2019 r.

Akcja charytatywna „Czyńmy dobro”, podczas której zebrano kwotę 7750 zł, i przekazano na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dla uczennicy naszej szkoły.

W ramach akcji zorganizowano loterię fantową, kiermasz pysznych ciast oraz zabawę taneczną dla uczniów klas I-III, w czasie której najmłodsi bawili się z zespołem Tańcobajki – grupą profesjonalnych animatorów.

1.jpg

2.jpgPamiętajmy o zapomnianych

Sprzątanie zaniedbanych i zapomnianych grobów. Uczniowie samodzielnie odwiedzili zapomniane groby powstańców.BohaterOn – włącz historię


Ogólnopolska akcja o tematyce historycznej. Upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków bazując na historiach Powstańców, wzmacniając poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne i budować wrażliwość społeczną. Nasi uczniowie już po raz drugi biorą aktywny udział w tej kampanii. Uczniowie oraz wolontariusze wykonali i przesłali  do Powstańców samodzielnie zrobionych kartek z życzeniami.

12.jpg


© Szkoła Podstawowa nr 6 w Kraśniku