Wolontariat – to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.

Wolontariusz – osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia niesie pomoc, angażuje się w prace na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego.

Wolontariat szkolny – inicjatywa młodzieży, skierowana do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.

Szkolny Klub Wolontariatu (SKW) rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2019r. Podjęliśmy wiele akcji charytatywnych dzięki czemu zdobyliśmy Certyfikat Szkolnego Klubu Wolontariatu. W roku 2020/2021 wybuch pandemii znacznie utrudnił naszą pracę, jednakże w roku szkolnym 2021/2022 znowu ruszamy!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rok szkolny 2021/2022

Szkolny Klub wolontariatu przypomina, że 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a cała nasza społeczność szkolna zachęcamy do ubrania tego dnia skarpetek nie do pary ☺️

d.jpg

Szkolny Klub Wolontariusza zaprasza do aktywności tłusto czwartkowej! Będzie pysznie! Czekamy na Wasze zdjęcia, które można wysłać na szkolnego fb lub przez Teams do pani Marleny Cholewińskiej

tc.png

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 30 stycznia 2022 r.

Na ulicach naszego miasta kwestowało 15 wolontariuszy: Natalia Mazur, Blanka Przerwa,  Irena Wesołowska, Oliwia Gajewska,  Aleksandra Wicińska, Nikola Woźniak, Daria Walczak,  Amelia Wnuk, Aleksandra Duda, Weronika Rosła, Antonina Lamorska, Maja Rola, Julia Laskowska,  Antonina Łakoma, Mikołaj Pyrzyna. Wspólnie uzbieraliśmy kwotę 4734 zł 66 gr.
Dziękujemy rodzicom, opiekunom, p. Julicie Rymarczyk-Koper, p. Marlenie Cholewińskiej i Wam drodzy uczniowie!!! Mimo śnieżnej pogody daliście radę! ❤️Jesteście wspaniali❤️

wosp2.jpg

wosp1.jpg

Akcja "Razem na święta”

Wolontariuszki z SKW podczas Świąt włączyły się do akcji "Razem na święta”, której głównym celem było zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. #Razem na Święta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Dziękujemy Weronice Rosłej i Mai Michalczewskiej za samodzielne przygotowanie słodkich upominków (pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów, znajomych i osób potrzebujących z najbliższej okolicy.

skw.png

Pomoc w opiece nad zwierzakami

Nasze wolonatariuszki podejmują aktywne działania w ramach SKW, chętnie jeżdżą do przytuliska "Tulimy" i pomagają w opiece nad zwierzakami.

T1.jpg

T2.jpg

T3.jpg

T4.jpg

T5.jpg

T6.jpg

Kartka dla Obrońców Granic - listopad 2021 r.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Kartka dla Obrońców Granic". Jest to akcja, której zadaniem jest wsparcie żołnierzy wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Policji - pełniących służbę w zagrożonych miejscach polskiej granicy, poprzez przesyłanie kartek z wyrazami wsparcia i podziękowań. Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w akcję a dowodem tego jest ogrom kartek które dziś zostały wysłane na granicę.

Dzień życzliwości i pozdrowień

Pomocna dłoń – styczeń 2020 r.

Konkurs „Pomocna dłoń”, w którym wyróżniona została praca klasy VIIB oraz uczennicy klasy IIB  Amelii Koślak.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – styczeń 2020 r.

Współpraca z CKiP w Kraśniku, pomoc w zbieraniu pieniędzy do puszek WOŚP na sprzęt medyczny. Wolontariusze kwestowali z WOŚP 12.01.2020 r., zebrali 11837,97 zł.

Pomóż dzieciom przetrwać zimę 19 grudnia 2019 r.

Współudział SKW w akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”,  dary z akcji zostały przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dzień wolontariusza – 5 grudnia 2019 r.

Zorganizowanie przedstawienia z okazji Dnia Wolontariusza promującego idee wolontariatu.

Promowanie zdrowego stylu życia
z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

– 21 listopada 2019 r.

Pomagamy klikając

Ogólnopolska akcja, klikając na stronie internetowej pomagamy głodującym dzieciom, osobom bezdomnym lub zwierzętom. Przygotowanie filmiku przez wolontariuszy, promującego akcję. Filmik został puszczony na lekcjach informatyki oraz podczas Dnia Wolontariusza.

Czyńmy dobro – 28-30 października 2019 r.

Akcja charytatywna „Czyńmy dobro”, podczas której zebrano kwotę 7750 zł, i przekazano na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dla uczennicy naszej szkoły.

W ramach akcji zorganizowano loterię fantową, kiermasz pysznych ciast oraz zabawę taneczną dla uczniów klas I-III, w czasie której najmłodsi bawili się z zespołem Tańcobajki – grupą profesjonalnych animatorów.

Pamiętajmy o zapomnianych

Sprzątanie zaniedbanych i zapomnianych grobów. Uczniowie samodzielnie odwiedzili zapomniane groby powstańców.

BohaterOn – włącz historię

Ogólnopolska akcja o tematyce historycznej. Upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków bazując na historiach Powstańców, wzmacniając poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne i budować wrażliwość społeczną. Nasi uczniowie już po raz drugi biorą aktywny udział w tej kampanii. Uczniowie oraz wolontariusze wykonali i przesłali  do Powstańców samodzielnie zrobionych kartek z życzeniami.