DZIEŃ MATEMATYKI

14 marca 2024 r. w naszej szkole w klasach IV-VIII świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień liczby ∏. Uczniowie wykonując doświadczenia znajdowali rozwinięcie dziesiętne liczby ∏. Dzieci kolorowały liczbę ∏ przedstawiając ją w postaci barwnej spirali. Poprzez gry i zabawy dydaktyczne oraz konkursy matematyczne i zajęcia z robotami lekcje matematyki były dla uczniów ciekawe i atrakcyjne. Uczniowie mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi wykonując plakaty na temat liczby ∏ i matematyki wokół nas. Tego dnia modny był strój matematyczny z barwnymi liczbami ∏ i różnymi zagadnieniami matematycznymi.

Oto kilka faktów o liczbie ∏:

Już w czasach starożytnych zauważono, że stosunek długości okręgu do długości średnicy jest dla wszystkich okręgów tą samą liczbą. Liczbę tę oznaczono grecką literą ∏ (pi).

W 1610 roku holenderski uczony Ludolf van Ceulen podał 35 cyfr po przecinku i dlatego na jego cześć liczba ∏ nazywana jest ludolfiną.

Dziś za pomocą komputera można obliczyć miliony cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby ∏, jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe.

∏ = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937…

Organizatorzy - nauczyciele matematyki: Edyta Bryndza, Agnieszka Kowalik, Ewa Węzka